Polecamy
Jak zainteresować dziecko grafiką komputerową?
Hobby

Jak zainteresować dziecko grafiką komputerową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjemy obecnie w czasach, które są zdefiniowane przez nowoczesną technologię. Mówi się, że dzieci rodzą się teraz “ze smartfonem w ręku”. Nawet najmniejsze pociechy sięgają po telefon lub tablet i sprawnie wyszukują dla siebie bajki w Internecie. Kilkuletnie maluchy potrafią już na tyle dużo, że samodzielnie montują i zamieszczają film na YT albo tworzą grafikę do swojego konta w sieci społecznościowej. 

Na wczesnym etapie dojrzewania warto zachęcić nasze dziecko informatyką, np. grafiką komputerową. Takie zajęcie pozwala nie tylko na artystyczny rozwój, ale może też zagwarantować solidne zarobki w przyszłości.

Od czego zacząć?

Nie oszukujmy się – dziecko sięgnie po telefon lub laptop prędzej czy później. O ile kontrola takiej cyfrowej aktywności jest niezwykle istotna na wczesnym etapie dojrzewania, tak warto wykorzystać przyzwolony czas na komputer na coś twórczego. Bobasom w okresie poniemowlęcym można podsunąć tablet z prostym programem graficznym. Aplikacja z przyjaznym interfejsem oraz dotykowy ekran umożliwią kreatywną zabawę, która pod okiem rodzica może nauczyć dziecko podstawowych założeń. Chyba każdy pamięta, jak za młodu rysował na kartce papieru swój dom i rodzinę. Czemu nie przenieść tego prostego zadania do świata cyfrowego? 

Jednocześnie, warto wprowadzać naszą pociechę w świat kolorów, pokazując nie tylko barwy podstawowe, ale i różne ich odcienie. Mimo wszystko nie rezygnujmy z tradycyjnych kredek i ołówków. Własnoręczne malunki mogą być zalążkami pracy twórczej, a kolorowanki inspirującymi obrazami, poprawiającymi wyobraźnię. Starszym dzieciom, które będą już nieco bardziej zaznajomione z tematem, możemy zlecać ciekawe zadania, przykładowo: tworzenie kartki świątecznej, przerobienie zdjęć z wakacji lub zaprojektowanie grafiki związanej z ulubionymi bajkami.

Gdzie szukać informacji?

W Internecie istnieje ogromna liczba publikacji, które mogą nam pomóc. Najbardziej przystępną formą będą filmy, które tłumaczą krok po kroku proste czynności. Spędzając wspólnie czas z dzieckiem, możemy włączyć taki poradnik i razem wykonywać przedstawione zadania. Nie zapominajmy także o literaturze. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele książek, które w łatwy i przyjazny sposób mogą nie tylko zainteresować dzieci grafiką komputerową, ale też przekazać dużą dawkę wiedzy. Ciekawą propozycją jest opracowanie Alicji Żarowskiej-Mazur pt. “Piksele wektory i inne stwory. Grafika komputerowa dla dzieci”, która sukcesywnie wprowadza dziecko w coraz bardziej zaawansowane zagadnienia.

Co możemy zrobić, jako rodzice?

Przede wszystkim wspierać nasze dziecko w dążeniu do realizacji jego pomysłów. Zauważywszy coraz większe zainteresowanie grafiką komputerową u naszej pociechy, możemy rozważyć zakup specjalistycznych narzędzi, w postaci tableta graficznego lub płatnego oprogramowania. Pod uwagę można wziąć także zapisanie dziecka na kurs grafiki komputerowej, które obecnie często dostępne są także online.

Znajomość grafiki komputerowej może przydać się w przyszłości

Obecnie coraz częściej stawia się na graficzny przekaz informacji. Jest bardzo przystępny i potrafi w łatwy sposób wytłumaczyć trudne zagadnienia. Dlatego nawet jeśli nasze dziecko nie zostanie zawodowym grafikiem, edukacja w tym temacie pozwoli na rozwój wyobraźni i nieszablonowego myślenia, a nawet może przydać się w życiu codziennym. Przez przygotowanie ładnie wyglądającej prezentacji czy stworzenie estetycznego CV, po stworzenie własnej wizytówki lub elementów graficznych do projektu. 

Przydatną umiejętnością jest także obrabianie zdjęć. Zrobienie dobrej fotografii, np. do pracy nie jest wcale takie proste, a posiadanie wiedzy w tym zakresie pozwoli oszczędzić na profesjonalnym fotografie. Takie wykształcenie może pomóc odnaleźć się na współczesnym rynku pracy.

Zdjęcie główne: August de Richelieu/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest CNC?
Czym jest CNC?
Słyszałeś już o CNC? Jeśli nie, sprawdź, co kryje się pod tym skrótem – powiększ swoją wiedzę i zyskaj nowe pomysły, które możesz wykorzystać, jeśli zajmujesz się zawodowo produkcją.
Wycieczka do parku rozrywki – gdzie warto się wybrać?
Wycieczka do parku rozrywki – gdzie warto się wybrać?
Poznaj top 7 parków rozrywki w Polsce, które musisz odwiedzić!
Funkcje i zastosowania drukarek 3d
Funkcje i zastosowania drukarek 3d
Zastanawiasz się nad drukarką 3D? Zobacz jakie ma zastosowania.
Ostatnie wpisy