Polecamy
Jak wzmocnić swoją samoocenę?
Lifestyle

Jak wzmocnić swoją samoocenę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samoocena to ocena własnych cech, umiejętności i osiągnięć, która ma istotny wpływ na nasze podejście do siebie i do świata. Wzmacnianie swojej samooceny polega na uświadamianiu sobie swoich mocnych stron i osiągnięć oraz na zwiększaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Brzmi to jak coś prostego, ale niestety, wcale takie nie jest.

Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne

Samoocena wynika między innymi z tego, w jakiej jesteś kondycji. Bardzo często skutecznym sposobem na zadbanie o nią, jest zatroszczenie się w pierwszej kolejności o zdrowie fizyczne i psychiczne. Raz do roku warto umówić się na badania kontrolne i sprawdzić, czy wszystko w porządku, a w organizmie nie toczy się żaden proces zapalny lub chorobowy. Istotne jest również wprowadzenie do życia codziennych rutyn, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowia fizycznego – między innymi regularnego uprawiania sportu i zdrowej, zbilansowanej diety. Kluczową kwestią może okazać się również zrezygnowanie ze szkodliwych dla Twojego zdrowia używek, w czym pomocne mogą okazać się ośrodki uzależnień. Z kolei zdrowie psychiczne możesz wzmocnić dzięki regularnemu kontaktowi z psychologiem, dbaniu o swoje zdrowie emocjonalne poprzez medytację, praktyki religijne lub rozmowy z bliskimi. Czasami pomocne mogą okazać się również grupy wsparcia lub szkolenia, takie jak te dostępne na stronie https://mentalspecialforces.pl/. Ważne jest przede wszystkim odnalezienie sposobu, który będzie skuteczny dla Ciebie.

Naucz się odmawiać

Ważnym elementem dbania o samoocenę jest również cenienie swojego czasu, potrzeb i umiejętności. W zawiązku z tym istotne jest, aby nauczyć się odmawiać. Czasami mówienie „nie” sprawia trudności nawet osobom o wysokiej samoocenie – nie chcemy zawodzić bliskich i ważnych dla nas osób, nie lubimy odmawiać autorytetom. Należy jednak złapać balans, jeśli chodzi o spełnianie próśb inych osób. Nie daj się nadmiernie obciążać obowiązkami i zobowiązaniami, które nie są dla Ciebie ważne lub przekraczają Twoje możliwości. Ceń swój czas i potrzeby. Odmawiaj, jeśli wiesz, że musisz lub chcesz skupić się na rzeczach, które są Twoimi priorytetami. Kiedy ktoś prosi Cię o wykonanie za niego jakiegoś zadania, zastanów się, czy jest do dla Ciebie istotne? Czy Cię rozwinie? Czy masz na to czas i niezbędne kompetencje? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz sobie „nie”, postaraj się grzecznie, ale stanowczo odmówić osobie, która prosi Cię o wykonanie zadania. Czasami trudno samemu nauczyć się takiej przedsiębiorczości i umiejętności oceny sytuacji – wtedy pomocne mogą okazać się warsztaty dla kobiet i mężczyzn dedykowane osobom w podobnej sytuacji.

Stawiaj sobie cele i je realizuj

Nieodłącznym elementem wysokiej samooceny jest rozwój. Jeśli będziesz mieć świadomość, że się zmieniasz i rozwijasz, zyskujesz nowe umiejętności stajesz się lepszą wersją Ciebie, Twoja samoocena również będzie rosnąć. Najlepiej znajdź dla siebie przestrzeń (około dwóch godzin powinno Ci wystarczyć) i postaraj się znaleźć dla siebie cele, które chcesz zrealizować. Możesz w tym celu rozważyć osobno każdy obszar Twojego życia (na przykład związek, rodzinę, wiarę, zdrowie, rozrywkę, pracę, dom) i postarać się znaleźć jedną rzecz, którą chciałbyś osiągnąć. Pamiętaj o tym, by cele były sprecyzowane, ograniczone czasowo, możliwe do wykonania i ambitne (nie powinny być tym, co i tak już robisz). Postaraj się jednak nie być dla siebie zbyt wymagającym i surowym! Dobrze będzie zacząć od niewielkiej liczby celów i nie oczekiwać, że osiągniesz je natychmiast. Naucz się doceniać małe kroki, a to z pewnością poprawi Twoją samoocenę.

Fot.: LinkedIn Sales Solutions/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Jakimi cechami mogą charakteryzować się kobiety, które są szefowymi? Sprawdziliśmy!
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby poszkodowane na skutek […]
Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?
Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?
Czy warto kupić klimatyzator przenośny? Okazuje się, że takie urządzenie wykorzystamy nie tylko do chłodzenia.
Ostatnie wpisy