Kwestie oszczędności i pieniędzy ogólnie to w ostatnim czasie głośny temat. Stale rosnąca inflacja w kraju i pojawiająca się w związku z tym obawa o przyszłość sprawiają, że mimowolnie szukamy sposobów na odkładanie funduszy na czarną godzinę. Sprawdźmy, czy obecnie warto oszczędzać na lokacie.
Jak długo funkcjonują banki, tak długo można powierzać im pieniądze w ramach inwestycji. Lokata polega na założeniu specjalnego konta (działającego w ramach depozytu), gdzie przez określony czas będziemy trzymać nasze oszczędności, a w ramach wynagrodzenia otrzymamy odsetki. Jest to więc swoista umowa między użytkownikiem i bankiem z korzyścią dla obu stron.
Oczywiście tego typu inwestycje wiążą się z wieloma wątpliwościami. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach bankowych, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o zarządzaniu swoimi oszczędnościami.
To zależy od tego, czy wybierzesz lokatę o stałej, czy też zmiennej stopie procentowej. Najczęściej klienci wybierają pierwszą opcję, ponieważ przy wpłacaniu pieniędzy do banku od razu wiedzą, ile zarobią. Stała stopa oznacza, że po zakończeniu umowy dostaniesz określony w niej procent od ulokowanej kwoty.
Zmienna stopa w trakcie trwania lokaty może wzrosnąć na korzyść klienta lub zmaleć, przez co dojdzie do strat. Zmiany te są zależne od Tabeli Depozytów w banku i dość trudno je przewidzieć – decyzje podejmuje Rada Polityki Pieniężnej.
Podsumowując, na lokacie o stałej stopie procentowej otrzymasz ustaloną kwotę. Natomiast przy zmiennej tak naprawdę nie wiesz, ile dostaniesz, a w porównaniu do tej pierwszej opcji – albo zyskasz, albo stracisz.
Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej pic.twitter.com/3a2MftHObl
— Kamil Zatoński (@pulsinwestora) May 26, 2020
Inwestowanie zawsze się opłaca, jednak w tym przypadku trzeba być cierpliwym. Pieniądze na lokatach bankowych rosną bardzo powoli i po kilku miesiącach oszczędzania nie ma co liczyć na nagłe wzbogacenie. Jest to jednak pewne oraz sprawdzone źródło przychodu, przy którym nie trzeba się martwić o oszustwa czy kradzież.
Niskie oprocentowanie może zniechęcać, jednak nie powinno hamować przed działaniem. Pierwsze kroki w inwestowaniu pieniędzy bywają trudne, a założenie lokaty na pewno przyniesie zysk, nawet jeśli niewielki. Poza tym… jeśli pieniądze, tak czy owak, będą leżały w kopercie na oszczędności, równie dobrze mogą na siebie zarabiać w bezpiecznym miejscu.
Czego możesz spodziewać się w tym roku? Ze względu na rosnącą inflację banki zaczynają zwiększać oprocentowanie lokat i w niektórych miejscach wynosi ono ok. 2–3%. Jest to jednak oferta dla nowych klientów na ściśle określonych zasadach. Ci, którzy inwestują już od jakiegoś czasu, wciąż mają do dyspozycji bardzo niskie stawki – poniżej 1%.
Niestety w obliczu podwyżki cen nawet te wyższe stopy nie są satysfakcjonujące.
Jeżeli nie masz lepszego pomysłu na ulokowanie swoich oszczędności, lokata będzie dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga cierpliwości i jest raczej sposobem na przechowywanie pieniędzy w bezpiecznym miejscu niż na zdobycie fortuny.
Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na:
Zdj. główne: Andre Taissin/unsplash.com