Polecamy
Czy warto umieszczać pieniądze na lokacie?
Biznes i finanse

Czy warto umieszczać pieniądze na lokacie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kwestie oszczędności i pieniędzy ogólnie to w ostatnim czasie głośny temat. Stale rosnąca inflacja w kraju i pojawiająca się w związku z tym obawa o przyszłość sprawiają, że mimowolnie szukamy sposobów na odkładanie funduszy na czarną godzinę. Sprawdźmy, czy obecnie warto oszczędzać na lokacie.

W jaki sposób działają lokaty?

Jak długo funkcjonują banki, tak długo można powierzać im pieniądze w ramach inwestycji. Lokata polega na założeniu specjalnego konta (działającego w ramach depozytu), gdzie przez określony czas będziemy trzymać nasze oszczędności, a w ramach wynagrodzenia otrzymamy odsetki. Jest to więc swoista umowa między użytkownikiem i bankiem z korzyścią dla obu stron.

Oczywiście tego typu inwestycje wiążą się z wieloma wątpliwościami. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach bankowych, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o zarządzaniu swoimi oszczędnościami.

Ile uda mi się zaoszczędzić? 

To zależy od tego, czy wybierzesz lokatę o stałej, czy też zmiennej stopie procentowej. Najczęściej klienci wybierają pierwszą opcję, ponieważ przy wpłacaniu pieniędzy do banku od razu wiedzą, ile zarobią. Stała stopa oznacza, że po zakończeniu umowy dostaniesz określony w niej procent od ulokowanej kwoty. 

Zmienna stopa w trakcie trwania lokaty może wzrosnąć na korzyść klienta lub zmaleć, przez co dojdzie do strat. Zmiany te są zależne od Tabeli Depozytów w banku i dość trudno je przewidzieć – decyzje podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. 

Podsumowując, na lokacie o stałej stopie procentowej otrzymasz ustaloną kwotę. Natomiast przy zmiennej tak naprawdę nie wiesz, ile dostaniesz, a w porównaniu do tej pierwszej opcji – albo zyskasz, albo stracisz.

Czy to się opłaca? 

Inwestowanie zawsze się opłaca, jednak w tym przypadku trzeba być cierpliwym. Pieniądze na lokatach bankowych rosną bardzo powoli i po kilku miesiącach oszczędzania nie ma co liczyć na nagłe wzbogacenie. Jest to jednak pewne oraz sprawdzone źródło przychodu, przy którym nie trzeba się martwić o oszustwa czy kradzież. 

Niskie oprocentowanie może zniechęcać, jednak nie powinno hamować przed działaniem. Pierwsze kroki w inwestowaniu pieniędzy bywają trudne, a założenie lokaty na pewno przyniesie zysk, nawet jeśli niewielki. Poza tym… jeśli pieniądze, tak czy owak, będą leżały w kopercie na oszczędności, równie dobrze mogą na siebie zarabiać w bezpiecznym miejscu.

Lokaty w 2022 roku

Czego możesz spodziewać się w tym roku? Ze względu na rosnącą inflację banki zaczynają zwiększać oprocentowanie lokat i w niektórych miejscach wynosi ono ok. 2–3%. Jest to jednak oferta dla nowych klientów na ściśle określonych zasadach. Ci, którzy inwestują już od jakiegoś czasu, wciąż mają do dyspozycji bardzo niskie stawki – poniżej 1%. 

Niestety w obliczu podwyżki cen nawet te wyższe stopy nie są satysfakcjonujące.

Na to musisz zwrócić uwagę 

Jeżeli nie masz lepszego pomysłu na ulokowanie swoich oszczędności, lokata będzie dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga cierpliwości i jest raczej sposobem na przechowywanie pieniędzy w bezpiecznym miejscu niż na zdobycie fortuny. 

Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na:

  • czas trwania lokaty,
  • wysokość kwoty minimalnej,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek, 
  • dodatkowe wymogi (np. założenie konta),
  • zasady zerwania lokaty. 

Zdj. główne: Andre Taissin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nauka programowania – od czego zacząć?
Nauka programowania – od czego zacząć?
Programowanie to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Podpowiadamy więc, jak możesz zacząć naukę tej dziedziny.
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
YouTube to platforma, dzięki której specjalistyczną wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki i to za darmo. Przyglądamy się najciekawszym kanałom o przedsiębiorczości.
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Jakimi cechami mogą charakteryzować się kobiety, które są szefowymi? Sprawdziliśmy!
Ostatnie wpisy