Polecamy
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Biznes i finanse

Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby poszkodowane na skutek wypadków czy kolizji są zabezpieczone. Dowiedzmy się, jak sprawdzić ważność polisy OC.

Czym jest ubezpieczenie OC?

W polskim prawie zapisane jest, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, musi wykupić na niego polisę ubezpieczeniową OC. Będąc uczestnikami ruchu drogowego, jesteśmy stale narażani na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje – czy to jako poszkodowani, czy jako sprawcy. 

Ubezpieczenie OC jest najbardziej przydatne w sytuacjach, gdy kolizja bądź stłuczka powstanie z naszej winy. Jeśli spowodujemy jakieś szkody, nasza ubezpieczalnia pokryje ich koszty. Dzięki temu chroniona jest nie tylko ofiara naszych poczynań, lecz także my – pokrywanie szkód z własnej kieszeni nierzadko okazuje się właściwie niemożliwe, jako że mogą być to naprawdę horrendalne sumy. W sytuacji, gdy pomaga nam ubezpieczyciel, szkody te nie są aż tak znaczącym zmartwieniem.

Dlaczego ważność polisy OC jest istotna?

OC to ubezpieczenie komunikacyjne obowiązkowe. To dlatego przeróżne państwowe instytucje stale przeprowadzają inspekcje tego, czy właściciele pojazdów mają wykupione ważne polisy OC. Brak ważnej polisy OC wiąże się z wysokimi grzywnami, które w roku 2022 uległy podwyższeniu.

Oto jak obecnie prezentują się te stawki:

  • w przypadku samochodów osobowych – brak ważnej polisy do 3 dni jest karany grzywną w wysokości 1200 zł, od 4 do 14 dni wysokość grzywny to 3010 zł, a powyżej 14 dni aż 6020 zł;
  • w przypadku samochodów ciężarowych – właściciel polisy nieważnej do 3 dni musi zapłacić 1810 zł, od 4 do 14 dni 4520 zł, a powyżej 14 dni aż 9020 zł;
  • w przypadku pozostałych pojazdów – brak ważnej polisy do 3 dni zobowiązuje nas do uiszczenia opłaty w wysokości 200 zł, od 4 do 14 dni w wysokości 500 zł, a powyżej 14 dni kara wynosi 1000 zł.

Jeśli chcemy uniknąć kary w wyżej wymieniony sposób, musimy zadbać o to, by nasza polisa obowiązywała nieprzerwanie. Dzięki portalom takim jak rankomat.pl, na których umieszcza się przydatne narzędzia, takie jak kalkulator AC, bardzo łatwo znaleźć można korzystną cenowo polisę ubezpieczeniową. 

Jak sprawdzić, do kiedy ważna jest polisa OC moja lub kogoś innego?

Ubezpieczenie OC – do kiedy ważne jest moje ubezpieczenie bądź ubezpieczenie sprawcy wypadku? Jak to sprawdzić? W przypadku Twojej polisy ubezpieczeniowej sprawa jest prosta – ważność ubezpieczenia polisy znajduje się na potwierdzeniu zawarcia umowy. 

Co zrobić w razie, gdybyś chciał sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowej innego pojazdu? Można zrobić to przez internet, korzystając z dwóch przydatnych narzędzi.

UFG.PL

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należy wybrać opcję „Jestem poszkodowany”, a następnie „Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku”. Po podaniu wymaganych danych uzyskasz upragnioną informację.

Historiapojazdu.gov.pl

Tutaj do weryfikacji OC sprawcy potrzebny będzie Ci numer rejestracyjny pojazdu, VIN oraz data jego pierwszej rejestracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nauczyć się kręcić filmy?
Jak nauczyć się kręcić filmy?
Od czego zacząć nagrywanie filmów? Na co należy zwrócić uwagę? Oto praktyczne porady dla początkujących.
Jak kompleksowe usługi dla sklepów online mogą przyczynić się do sukcesu twojego biznesu?
Jak kompleksowe usługi dla sklepów online mogą przyczynić się do sukcesu twojego biznesu?
Odkryj, jak różnorodne usługi dedykowane sklepom online, od SEO po zarządzanie zawartością, mogą zdecydowanie wpłynąć na wzrost twojego biznesu.
Jak optymalizować koszty kontaktów telefonicznych przy pomocy nowoczesnych narzędzi?
Jak optymalizować koszty kontaktów telefonicznych przy pomocy nowoczesnych narzędzi?
Dowiedz się, jak narzędzia nowoczesnej technologii mogą pomóc w optymalizacji kosztów kontaktów telefonicznych, zwiększając efektywność i oszczędzając pieniądze.
Ostatnie wpisy