Polecamy
Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?
Biznes i finanse

Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzisz działalność gospodarczą w pojedynkę i zastanawiasz się, jakie zmiany czekają Cię po wprowadzeniu Nowego Ładu? Mamy dla Ciebie skrót wszystkich informacji, które musisz znać. Bądź na bieżąco i nie daj się zaskoczyć.

Czym jest ten program?

Pandemia COVID-19 w znaczący sposób odbiła się na gospodarce naszego kraju. Aby wyjść z kryzysu, rząd wprowadził program Polski Ład, potocznie zwany Nowym Ładem. Wdraża on liczne zmiany w zakresie opodatkowania, co wpływa chociażby na emerytury, służbę zdrowia czy handel detaliczny. Zmieniły się również kwota wolna od podatku oraz kwestie związane z kredytami i budową domu. Dzięki takiej reorganizacji gospodarczej i podatkowej władze chcą pomóc obywatelom, a także odbudować gospodarkę.

Zmiany w składkach zdrowotnych 

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, Ciebie również dotkną zmiany. Pierwszą z nich jest wysokość składki zdrowotnej, która teraz zależy od wybranego sposobu opodatkowania. Co to oznacza? Przy ryczałcie będzie inna niż przy podatku liniowym. W pierwszym przypadku wynosi ona 9% podstawy wymiaru rocznego przychodu, a w drugim – 4,9% dochodu. Zlikwidowano także możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza wyższe koszty i dodatkowe obciążenia. 

Podwójna zapłata? 

Kolejna kwestia to konieczność zapłacenia podwójnej składki zdrowotnej, co zdarzy się, jeśli jednoosobowa działalność gospodarcza będzie dla Ciebie formą dodatkowego zarobku. Chodzi o sytuację, gdy pracujesz na etacie, a do tego założysz JDG. Co więcej – proporcjonalne wyliczanie tej składki przy działalności występuje dopiero w przypadku zarobków wyższych niż średnie wynagrodzenie. Jeżeli są niższe, zawsze trzeba zapłacić kwotę minimalną, która wynosi 270 zł. Może więc okazać się to nieopłacalne przy dorabianiu.

Nowe regulacje 

Wprowadzenie Polskiego Ładu wiąże się z koniecznością konsultacji z doradcą podatkowym lub biurem księgowości. Zmiany, które obejmują wiele dziedzin, np. PIT, CIT, VAT, mogą bowiem wydać się niezrozumiałe. Pamiętaj, by dokładnie się z nimi zapoznać, sprawdzić przysługujące ulgi oraz nowe obowiązki, by nie dać się zaskoczyć.

Czy JDG wciąż się opłaca? 

To zależy od kosztów prowadzenia działalności oraz jej ogólnego przeznaczenia. Nowy Ład wpływa na obciążenia finansowe, a co za tym idzie, jednoosobowa działalność gospodarcza w wielu przypadkach przestanie się opłacać. Wówczas można rozważyć przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Najważniejsze to podejść do wszystkiego na spokojnie, dokonać niezbędnych obliczeń i poradzić się specjalisty. Nadchodzące miesiące nie będą proste, jednak podejmowanie decyzji w panice to złe rozwiązanie.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zarządzanie ryzykiem: Dlaczego warto posiadać tę umiejętność?
Zarządzanie ryzykiem: Dlaczego warto posiadać tę umiejętność?
Zarządzanie ryzykiem: kluczowa umiejętność dla organizacji. Identyfikuj, analizuj i minimalizuj zagrożenia, zdobywając przewagę konkurencyjną.
Inteligentne systemy nawadniania ogrodu – jak technologia ułatwia pielęgnację roślin
Inteligentne systemy nawadniania ogrodu – jak technologia ułatwia pielęgnację roślin
Odkrywaj nowoczesne metody pielęgnacji roślin przy użyciu inteligentnych systemów nawadniania ogrodu. Dowiedz się, jak technologia może uczynić Twojego zielonego przyjaciela zdrowszym i szczęśliwszym.
Jak technologia Ultra HD zmienia doznania z domowego kina
Jak technologia Ultra HD zmienia doznania z domowego kina
Odkryj jak technologia Ultra HD definiuje nowe standardy wrażeń z domowego kina, poprawiając jakość obrazu do poziomów niespotykanych do tej pory.
Ostatnie wpisy