Polecamy
Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?
Biznes i finanse

Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzisz działalność gospodarczą w pojedynkę i zastanawiasz się, jakie zmiany czekają Cię po wprowadzeniu Nowego Ładu? Mamy dla Ciebie skrót wszystkich informacji, które musisz znać. Bądź na bieżąco i nie daj się zaskoczyć.

Czym jest ten program?

Pandemia COVID-19 w znaczący sposób odbiła się na gospodarce naszego kraju. Aby wyjść z kryzysu, rząd wprowadził program Polski Ład, potocznie zwany Nowym Ładem. Wdraża on liczne zmiany w zakresie opodatkowania, co wpływa chociażby na emerytury, służbę zdrowia czy handel detaliczny. Zmieniły się również kwota wolna od podatku oraz kwestie związane z kredytami i budową domu. Dzięki takiej reorganizacji gospodarczej i podatkowej władze chcą pomóc obywatelom, a także odbudować gospodarkę.

Zmiany w składkach zdrowotnych 

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, Ciebie również dotkną zmiany. Pierwszą z nich jest wysokość składki zdrowotnej, która teraz zależy od wybranego sposobu opodatkowania. Co to oznacza? Przy ryczałcie będzie inna niż przy podatku liniowym. W pierwszym przypadku wynosi ona 9% podstawy wymiaru rocznego przychodu, a w drugim – 4,9% dochodu. Zlikwidowano także możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza wyższe koszty i dodatkowe obciążenia. 

Podwójna zapłata? 

Kolejna kwestia to konieczność zapłacenia podwójnej składki zdrowotnej, co zdarzy się, jeśli jednoosobowa działalność gospodarcza będzie dla Ciebie formą dodatkowego zarobku. Chodzi o sytuację, gdy pracujesz na etacie, a do tego założysz JDG. Co więcej – proporcjonalne wyliczanie tej składki przy działalności występuje dopiero w przypadku zarobków wyższych niż średnie wynagrodzenie. Jeżeli są niższe, zawsze trzeba zapłacić kwotę minimalną, która wynosi 270 zł. Może więc okazać się to nieopłacalne przy dorabianiu.

Nowe regulacje 

Wprowadzenie Polskiego Ładu wiąże się z koniecznością konsultacji z doradcą podatkowym lub biurem księgowości. Zmiany, które obejmują wiele dziedzin, np. PIT, CIT, VAT, mogą bowiem wydać się niezrozumiałe. Pamiętaj, by dokładnie się z nimi zapoznać, sprawdzić przysługujące ulgi oraz nowe obowiązki, by nie dać się zaskoczyć.

Czy JDG wciąż się opłaca? 

To zależy od kosztów prowadzenia działalności oraz jej ogólnego przeznaczenia. Nowy Ład wpływa na obciążenia finansowe, a co za tym idzie, jednoosobowa działalność gospodarcza w wielu przypadkach przestanie się opłacać. Wówczas można rozważyć przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Najważniejsze to podejść do wszystkiego na spokojnie, dokonać niezbędnych obliczeń i poradzić się specjalisty. Nadchodzące miesiące nie będą proste, jednak podejmowanie decyzji w panice to złe rozwiązanie.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Laminacja włosów w domu? Już nie trzeba sięgać po galaretkę
Laminacja włosów w domu? Już nie trzeba sięgać po galaretkę
Jeśli do tej pory laminowałaś włosy w domu żelatyną lub galaretką, pojawił się nowy sposób na osiągnięcie efektu tafli na włosach - bez zbędnych eksperymentów i znacznie wygodniejszy.
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Prowadzisz własny biznes? W takim razie powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia. Wyjaśniamy dlaczego.
Zrozumienie działania i zastosowań układów scalonych: praktyczne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników na physicsforelectronics.com
Zrozumienie działania i zastosowań układów scalonych: praktyczne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników na physicsforelectronics.com
Zanurz się w fascynujący świat elektroniki i dowiedz się więcej o działaniu i zastosowaniach układów scalonych. Praktyczne porady zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych miłośników electronicsforelectronics.
Ostatnie wpisy