Polecamy
Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?
Biznes i finanse

Nowy Ład – jakie zmiany czekają właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzisz działalność gospodarczą w pojedynkę i zastanawiasz się, jakie zmiany czekają Cię po wprowadzeniu Nowego Ładu? Mamy dla Ciebie skrót wszystkich informacji, które musisz znać. Bądź na bieżąco i nie daj się zaskoczyć.

Czym jest ten program?

Pandemia COVID-19 w znaczący sposób odbiła się na gospodarce naszego kraju. Aby wyjść z kryzysu, rząd wprowadził program Polski Ład, potocznie zwany Nowym Ładem. Wdraża on liczne zmiany w zakresie opodatkowania, co wpływa chociażby na emerytury, służbę zdrowia czy handel detaliczny. Zmieniły się również kwota wolna od podatku oraz kwestie związane z kredytami i budową domu. Dzięki takiej reorganizacji gospodarczej i podatkowej władze chcą pomóc obywatelom, a także odbudować gospodarkę.

Zmiany w składkach zdrowotnych 

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, Ciebie również dotkną zmiany. Pierwszą z nich jest wysokość składki zdrowotnej, która teraz zależy od wybranego sposobu opodatkowania. Co to oznacza? Przy ryczałcie będzie inna niż przy podatku liniowym. W pierwszym przypadku wynosi ona 9% podstawy wymiaru rocznego przychodu, a w drugim – 4,9% dochodu. Zlikwidowano także możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza wyższe koszty i dodatkowe obciążenia. 

Podwójna zapłata? 

Kolejna kwestia to konieczność zapłacenia podwójnej składki zdrowotnej, co zdarzy się, jeśli jednoosobowa działalność gospodarcza będzie dla Ciebie formą dodatkowego zarobku. Chodzi o sytuację, gdy pracujesz na etacie, a do tego założysz JDG. Co więcej – proporcjonalne wyliczanie tej składki przy działalności występuje dopiero w przypadku zarobków wyższych niż średnie wynagrodzenie. Jeżeli są niższe, zawsze trzeba zapłacić kwotę minimalną, która wynosi 270 zł. Może więc okazać się to nieopłacalne przy dorabianiu.

Nowe regulacje 

Wprowadzenie Polskiego Ładu wiąże się z koniecznością konsultacji z doradcą podatkowym lub biurem księgowości. Zmiany, które obejmują wiele dziedzin, np. PIT, CIT, VAT, mogą bowiem wydać się niezrozumiałe. Pamiętaj, by dokładnie się z nimi zapoznać, sprawdzić przysługujące ulgi oraz nowe obowiązki, by nie dać się zaskoczyć.

Czy JDG wciąż się opłaca? 

To zależy od kosztów prowadzenia działalności oraz jej ogólnego przeznaczenia. Nowy Ład wpływa na obciążenia finansowe, a co za tym idzie, jednoosobowa działalność gospodarcza w wielu przypadkach przestanie się opłacać. Wówczas można rozważyć przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Najważniejsze to podejść do wszystkiego na spokojnie, dokonać niezbędnych obliczeń i poradzić się specjalisty. Nadchodzące miesiące nie będą proste, jednak podejmowanie decyzji w panice to złe rozwiązanie.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?
Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?
Czy warto kupić klimatyzator przenośny? Okazuje się, że takie urządzenie wykorzystamy nie tylko do chłodzenia.
Pomysły na własny sklep internetowy
Pomysły na własny sklep internetowy
Podczas lektury tego artykułu poznasz kilka kreatywnych pomysłów na własny sklep internetowy. Jeżeli myślisz o wejściu w branżę e-commerce, a także zwiększeniu przychodów, to coś dla Ciebie.
Jak rozliczyć podatek z Niemiec, aby otrzymać zwrot? Wymagane formalności
Jak rozliczyć podatek z Niemiec, aby otrzymać zwrot? Wymagane formalności
W tym artykule omówimy niezbędne kroki i wymagane formalności, które należy wypełnić, aby skutecznie rozliczyć podatek z Niemiec i otrzymać zwrot.
Ostatnie wpisy