Polecamy
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
Biznes i finanse

Gdzie jest potrzebna certyfikacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chcesz mieć pewność, że produkty, usługi albo procesy są zgodne ze standardami? Chcesz czuć się bezpiecznie? To właśnie daje certyfikacja. Sprawdź, w jakich obszarach jest ona wymagana i jak nazywają się poszczególne certyfikaty. Niezbędne informacje zamieściliśmy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Certyfikacja – co to znaczy?

Certyfikacja to proces potwierdzania zgodności produktów, usług lub procesów z określonymi standardami bądź wymaganiami. Oceny, testów, audytów lub innych działań dokonuje niezależna organizacja. Certyfikacja może być wymagana przez rząd, instytucje regulacyjne, rynki zbytu lub kupujących, aby zapewnić, że towary i usługi spełniają określone standardy jakości, bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami. Potwierdzenie przyznania certyfikatu jest pisemne. Co ważne, certyfikaty często są wydawane na określony czas, na przykład na rok albo kilka lat.

W jakich dziedzinach jest wymagana certyfikacja?

Skoro mamy za sobą wyjaśnienie, co się kryje pod pojęciem certyfikacja, to teraz możemy przejść do konkretów. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze dziedziny, w których ani rusz bez certyfikatów. Oto one:

  • bezpieczeństwo w miejscu pracy – w każdym zakładzie pracy, bez względu na branżę, zakres obowiązków czy liczbę pracowników, wymagane jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wdrożenie standardów ISO 45001, OHSAS 18001 lub PN-N-18001 niesie za sobą wiele korzyści, jak na przykład poprawę bezpieczeństwa pracowników, zmniejszenie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwiększenie efektywności i wydajności oraz poprawę wizerunku wraz ze zdobyciem zaufania nie tylko klientów, ale też partnerów biznesowych, jak również spełnienie wymagań prawnych z zakresu BHP. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/ohsas-pn-n-18001/;
  • żywność oraz napoje – ten obszar z pewnością nikogo nie zdziwi. Producenci artykułów spożywczych muszą spełniać coraz bardziej restrykcyjne wymagania. Wszystko musi być na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie żywności, jak i jej dystrybucję. W przeciwnym razie mogliby narazić zdrowie ludzi. Posiadanie takiego certyfikatu pomaga również w razie sądowych roszczeń konsumentów dotyczących jakości produktu. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/haccp/;
  • jakość w przedsiębiorstwach – certyfikat potwierdza najwyższy poziom działania, organizacji i zarządzania w przedsiębiorstwie, przekładający się na wysoką efektywność. Posiadanie go pomaga pozyskać nowych kontrahentów i zwiększyć konkurencyjność na arenie międzynarodowej, a także optymalnie wykorzystać zasoby i poprawić wyniki ekonomiczne. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/iso-9001/.

Poza wyżej wymienionymi obszarami, jest jeszcze mnóstwo innych, gdzie certyfikaty są potrzebne. To między innymi przemysł, usługi medyczne, transport drogowy, morski, lotniczy, ochrona środowiska, energetyka i telekomunikacja.

Fot.:  Leeloo Thefirst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 pomysłów na kobiecy biznes w domu
7 pomysłów na kobiecy biznes w domu
Chcesz założyć biznes i prowadzić go w domu, ale brakuje Ci pomysłów? Mamy dla Ciebie 7 inspirujących propozycji.
Szafy pancerne i sejfy – gdzie mogą być przydatne?
Szafy pancerne i sejfy – gdzie mogą być przydatne?
Szafy pancerne czy sejfy to urządzenia, które są w stanie pomóc w zabezpieczaniu ważnych dla nas rzeczy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć!
Nagrywanie podcastów – jak to zorganizować?
Nagrywanie podcastów – jak to zorganizować?
Sprawdź, co musisz zrobić, aby zacząć nagrywać swój podcast!
Ostatnie wpisy