Polecamy
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
Biznes i finanse

Gdzie jest potrzebna certyfikacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chcesz mieć pewność, że produkty, usługi albo procesy są zgodne ze standardami? Chcesz czuć się bezpiecznie? To właśnie daje certyfikacja. Sprawdź, w jakich obszarach jest ona wymagana i jak nazywają się poszczególne certyfikaty. Niezbędne informacje zamieściliśmy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Certyfikacja – co to znaczy?

Certyfikacja to proces potwierdzania zgodności produktów, usług lub procesów z określonymi standardami bądź wymaganiami. Oceny, testów, audytów lub innych działań dokonuje niezależna organizacja. Certyfikacja może być wymagana przez rząd, instytucje regulacyjne, rynki zbytu lub kupujących, aby zapewnić, że towary i usługi spełniają określone standardy jakości, bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami. Potwierdzenie przyznania certyfikatu jest pisemne. Co ważne, certyfikaty często są wydawane na określony czas, na przykład na rok albo kilka lat.

W jakich dziedzinach jest wymagana certyfikacja?

Skoro mamy za sobą wyjaśnienie, co się kryje pod pojęciem certyfikacja, to teraz możemy przejść do konkretów. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze dziedziny, w których ani rusz bez certyfikatów. Oto one:

  • bezpieczeństwo w miejscu pracy – w każdym zakładzie pracy, bez względu na branżę, zakres obowiązków czy liczbę pracowników, wymagane jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wdrożenie standardów ISO 45001, OHSAS 18001 lub PN-N-18001 niesie za sobą wiele korzyści, jak na przykład poprawę bezpieczeństwa pracowników, zmniejszenie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwiększenie efektywności i wydajności oraz poprawę wizerunku wraz ze zdobyciem zaufania nie tylko klientów, ale też partnerów biznesowych, jak również spełnienie wymagań prawnych z zakresu BHP. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/ohsas-pn-n-18001/;
  • żywność oraz napoje – ten obszar z pewnością nikogo nie zdziwi. Producenci artykułów spożywczych muszą spełniać coraz bardziej restrykcyjne wymagania. Wszystko musi być na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie żywności, jak i jej dystrybucję. W przeciwnym razie mogliby narazić zdrowie ludzi. Posiadanie takiego certyfikatu pomaga również w razie sądowych roszczeń konsumentów dotyczących jakości produktu. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/haccp/;
  • jakość w przedsiębiorstwach – certyfikat potwierdza najwyższy poziom działania, organizacji i zarządzania w przedsiębiorstwie, przekładający się na wysoką efektywność. Posiadanie go pomaga pozyskać nowych kontrahentów i zwiększyć konkurencyjność na arenie międzynarodowej, a także optymalnie wykorzystać zasoby i poprawić wyniki ekonomiczne. Szczegóły: https://gcsquality.pl/certyfikaty/iso-9001/.

Poza wyżej wymienionymi obszarami, jest jeszcze mnóstwo innych, gdzie certyfikaty są potrzebne. To między innymi przemysł, usługi medyczne, transport drogowy, morski, lotniczy, ochrona środowiska, energetyka i telekomunikacja.

Fot.:  Leeloo Thefirst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać zestaw stereo?
Jak wybrać zestaw stereo?
Każdy miłośnik filmów, a także i dobrej muzyki będzie cenił sobie wysoką jakość dźwięku. Nie da się ukryć, że nasze telewizory rzadko kiedy mogą nam ją zaoferować. Wobec tego, coraz częściej decydujemy się na zakup dodatkowej elektroniki lub towarzyszących kolumn i głośników.
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Prowadzisz własny biznes? W takim razie powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia. Wyjaśniamy dlaczego.
Środki higieny dla stomatologów
Środki higieny dla stomatologów
Placówki medyczne, w tym gabinety stomatologiczne, charakteryzują się wyspecjalizowanym wyposażeniem. Dotyczy to nie tylko sprzętu medycznego, ale także środków ochrony i higieny osobistej. Dowiedz się, jakie powinny znaleźć się w każdym gabinecie dentystycznym.
Ostatnie wpisy