Polecamy
Przez pandemię Polki rzadziej się badają
Moda i uroda

Przez pandemię Polki rzadziej się badają

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybuch pandemii COVID-19 negatywnie wpłynął na profilaktykę zdrowia kobiet. Znacząca spadło zainteresowanie powszechnymi badaniami. Lekarze apelują o zwrócenie uwagi na regularną kontrolę stanu zdrowia.

Pandemia koronawirusa zdecydowanie utrudniła diagnostykę. Wiele placówek medycznych odwoływała badania, przez co często niemożliwe było ich wykonanie. Jednak sytuacja zaczyna się uspokajać. Lekarze apelują do Polek, żeby zaczęły regularnie korzystać z USG czy cytologii. Według działań wykonanych w ramach kampanii „W kobiecym interesie” ponad połowa ankietowanych nie wykonała podstawowych badań.

W przeprowadzonych ankietowych badaniach ponad połowa kobiet przyznaje, że od stycznia ubiegłego roku nie wykonała żadnego badania ginekologicznego. Te dane nie są optymistyczne i jest to o 26 proc. mniej niż w tej samej ankiecie przeprowadzonej w ubiegłym roku – przekazała agencji newseria.pl dr Joanna Bonarek-Sztaba, lekarz ginekolog, położnik.

Jako powód odwoływanych badań diagnostycznych Polki podają utrudniony dostęp do lekarzy oraz strach przed koronawirusem. Niestety, prowadzi to do tego, że pacjentki z zaawansowanymi chorobami trafiały do szpitali.

W trakcie pandemii obserwujemy tendencję, że kobiety odwołują badania, zarówno te profilaktyczne, jak i zlecone z powodu podejrzenia bądź rozpoznania choroby. Dane szpitalne i ambulatoryjne wskazują, że kobiety zgłaszają się z chorobami w większym stadium zaawansowania. Dotyczy to zarówno łagodnych chorób ginekologicznych jak torbiele czy mięśniaki, jak i nowotworów. Dlatego chcemy zaapelować, żeby strach przed pandemią nie powstrzymywał przed regularnymi badaniami ginekologicznymi – dr Joanna Bonarek-Sztaba

Źródło: newseria.pl

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wpływa na renomę firmy?
Co wpływa na renomę firmy?
W jaki sposób zbudować silną i godną zaufania markę oraz stale podnosić status swojej firmy? Przekonaj się, jakie aspekty wpływają na renomę przedsiębiorstwa.
Naprawa AGD bez niespodzianek – usługi za stałą cenę
Naprawa AGD bez niespodzianek – usługi za stałą cenę
Zapraszam do artykułu, w którym dowiesz się więcej o koncepcji stałej ceny za naprawę AGD.
Stylizacje idealne na lato
Stylizacje idealne na lato
Lato nadchodzi! Odkryj idealne stylizacje na upalne dni - zwiewne sukienki, luźne spodnie, lekkie akcesoria.
Ostatnie wpisy