Polecamy
Szklana płyta gazowa – jak ją utrzymać w czystości?
Dom i ogród

Szklana płyta gazowa – jak ją utrzymać w czystości?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeden z najbardziej nieprzyjemnych elementów domowego gotowania to sprzątanie po gotowaniu, a zwłaszcza szklanej płyty gazowej, pokrytej przypalonym jedzeniem. Na szczęście znając kilka podstawowych trików, można szybko i sprawnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Wygrana walka z zabrudzeniami

W pełnych życia domach czysta płyta kuchenna to rzadkość. Czasu na wszystko jest niewiele, a płyta gazowa jest tak intensywnie eksploatowana, że trudno każdorazowo pozbywać się z niej rozlanych płynów, resztek jedzenia czy tłuszczu. Utrzymanie szklanej płyty gazowej w porządku nie musi być wcale drogą przez mękę. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż przypalone jedzenie i tłuszcz wydają się przywierać do niej na amen, w rzeczywistości możemy z łatwością poradzić sobie z brudem. Niezależnie od tego, czy jest to szkło, emalia czy ceramika, używając odpowiednich narzędzi i kilku sprawdzonych trików, w mgnieniu oka będziemy w stanie nadać płycie lśniący i nowy wygląd.

Szklana, lśniąca płyta z użyciem specjalnych środków

Jeszcze nic nie musieliśmy robić, a nasze zadanie już jest łatwiejsze! Szklana płyta gazowa jest bowiem nieco łatwiejsza do czyszczenia, a wszystko dzięki gładkiej powierzchni – bez zakamarków, do których mogą wpadać zanieczyszczenia. Aby dokładnie ją wyczyścić, najpierw musimy pozwolić mu ostygnąć, a następnie użyć specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do szklanego blatu kuchennego, aby pozbyć się nagromadzonego tłuszczu. Koniecznie musimy nakładać go miękką szmatką i nigdy nie wolno nam używać ściernego środka czyszczącego na szklanym blacie kuchenki. Po zakończeniu pozostaje już tylko spłukać wszystko dokładnie wodą i osuszyć ściereczką z mikrofibry.

Naturalna dbałość o szklaną płytę gazową

Jeśli jednak koncepcja chemicznych środków stosowanych w miejscu przygotowywania posiłków nie do końca przypadła nam do gustu, nie oznacza to, że będziemy musieli pogodzić się z tłuszczem i plamami na płycie. Dla zwolenników naturalnych środków czystości istnieją także inne opcje, opierające się na użyciu octu lub kombinacji octu i sody oczyszczonej. W pierwszym przypadku wystarczy spryskać blat octem, odczekać chwilę, a następnie wytrzeć wszystko ściereczką z mikrofibry i w ten sposób wyczyścić.

Aby uzyskać dokładniejsze czyszczenie, możemy zmieszać ocet i sodę oczyszczoną. Najpierw należy spryskać chłodny blat octem, a następnie posypać niewielką ilością proszku. Następnie dobrze jest zamoczyć i wykręcić z nadmiaru wody miękką szmatkę, położyć ją na wierzchu i pozostawić na ok. 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy ściereczkę, a następnie wycieramy blat kuchenki inną ściereczką, koniecznie z mikrofibry. Po tym zabiegu ponownie spryskujemy octem płytę i używając nowej, czystej ściereczki z mikrofibry, wycieramy i polerujemy blat.

Co z poważnymi zabrudzeniami?

Jeśli na kuchence znajdują się przypalone resztki, których nie sposób pozbyć się zwykłą ściereczką, musimy sięgnąć po bardziej drastyczne metody do walki z brudem. Odpowiedzią powinien być skrobak, a nigdy nie żyletka, ponieważ ta może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Ważne jest, żeby zawsze sprawdzić instrukcję, aby mieć pewność, którego ze skrobaków możemy użyć na naszej kuchence. Najpierw należy spryskać problematyczny obszar destylowanym białym octem, a następnie trzymając skrobak pod niskim kątem, pozbyć się niesfornego brudu.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
BHP w hali produkcyjnej
BHP w hali produkcyjnej
Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niesamowicie ważne. Ma ono szczególne znaczenie w miejscach takich jak hale produkcyjne, które pełne są potencjalnych zagrożeń. Dowiedz się więc, jakie podstawowe przepisy BHP obowiązują w takich miejscach.
Koszula do karmienia na napy – funkcjonalność i wygoda dla mam i maluchów
Koszula do karmienia na napy – funkcjonalność i wygoda dla mam i maluchów
Komfort, dyskrecja i funkcjonalność - odkryj koszule do karmienia na napy dla wyjątkowego doświadczenia macierzyństwa.
Co przyda się osobie lubiącej szyć?
Co przyda się osobie lubiącej szyć?
Pasjonujesz się szyciem lub haftowaniem? A może chcesz obdarować osobę, dla której te zajęcia są hobby? Sprawdź, jakie akcesoria są niezbędne do realizacji zainteresowań w tych obszarach.
Ostatnie wpisy