Polecamy
Fotowoltaika – na czym polega jej działanie?
Dom i ogród

Fotowoltaika – na czym polega jej działanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W mediach coraz częściej mówi się o korzyściach, jakie zapewnia instalacja fotowoltaiczna. Dowiedz się, jakie są zasady i skuteczność jej funkcjonowania.

Odnawialne źródła energii

Wśród nowoczesnych technologii, z których możemy korzystać na co dzień w gospodarstwie i które mają na celu ograniczenie emisji dużej ilości szkodliwych substancji do atmosfery, rosnącą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr, woda, energia geotermalna czy biopaliwa, jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ wspomniane zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie.

Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Moduły stanowią praktyczne rozwiązanie dla gospodarstwa, ponieważ nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu instalacji panele fotowoltaiczne mogą ulec recyklingowi. Rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie – dzięki wielu inwestycjom coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych oraz firm może starać się o dofinansowanie na ich zakup. Warto jednak zwrócić uwagę na nowe zasady opodatkowania instalacji.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa, które łączą się w moduły fotowoltaiczne. Najogólniej działanie paneli polega na zamianie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, a zjawisko to jest nazywane efektem fotowoltaicznym. Aby móc korzystać z wytworzonego w ten sposób prądu, wymagany jest inwerter solarny  (falownik), który pozwala zamienić uzyskany prąd stały w prąd zmienny o parametrach odpowiadających parametrom sieci publicznej. Wytworzoną energię elektryczną można zużywać na bieżąco do zasilania różnych urządzeń, ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Energię pozyskaną za sprawą systemów fotowoltaicznych można również magazynować lub sprzedawać.

Wytwarzanie energii w ten sposób może odbywać się przez cały rok – ogniwa fotowoltaiczne pracują także w zimie, a jedynym warunkiem ich działania jest obecność promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że ilość wyprodukowanej energii jest zależna od położenia paneli fotowoltaicznych, dlatego instalację najlepiej umieścić na dachu lub na przydomowym gruncie. Świetnym rozwiązaniem dla firm są również fotowoltaiczne zadaszenia tarasu oraz  parkingów. Na stronie: https://mlsystem.pl/fotowoltaika-rzeszow/ możesz zapoznać się innowacyjnymi projektami konstrukcji fotowoltaicznych, w tym instalacji montowanych na dachach przedsiębiorstw, hal magazynowych, konstrukcji balastowych i aero, a także specjalnych konstrukcji przeznaczonych na dachy skośne.

Fot.: Mariana Proença/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyrównanie szans kobiet w dotychczas „męskich” sektorach przyspiesza
Wyrównanie szans kobiet w dotychczas „męskich” sektorach przyspiesza
Podczas gdy większość liderów biznesowych i przedstawicieli rządów wzywała na Forum Ekonomicznym w Davos, do wyrównywania szans kobiet w typowo męskich zawodach np. cyberbezpieczeństwie i technologii, proces ten przebiega powoli…
Zakup żywności online — jak to robić?
Zakup żywności online — jak to robić?
Chcesz kupić produkty spożywcze przez internet? Zobacz, jak to zrobić.
Jak zainteresować dziecko grafiką komputerową?
Jak zainteresować dziecko grafiką komputerową?
Grafika komputerowa może zapewnić kreatywny rozwój i ciekawą pracę. Co zrobić, aby zachęcić do niej swoje dziecko?
Ostatnie wpisy