Polecamy
Czy warto ubezpieczyć swoją nieruchomość?
Biznes i finanse

Czy warto ubezpieczyć swoją nieruchomość?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie domu i mieszkania to podstawa, a świadomość istnienia tego produktu finansowego zwiększa się w naszym społeczeństwie z roku na rok. Wcale ten fakt nie powinien nas dziwić – za pomocą ubezpieczenia można ochronić swoją przyszłość finansową od wielu przeróżnych ryzyk. Niektóre tylko nadszarpną dość napiętym budżetem, podczas gdy inne mogą zupełnie zniweczyć wszelkie plany na przyszłość. Czy warto ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie? O tym w artykule.

Na czym polega ubezpieczenie nieruchomości?

Warto zacząć od tego, że ubezpieczenie nieruchomości nie chroni nas przed powstaniem ryzyka, a jedynie przed jego zgubnymi, finansowymi skutkami. Nie oznacza to jednak, że jest tylko fanaberią. Niektóre uszkodzenia domu lub mieszkania mogą wiązać się z kosztami, które przewyższają koszt zakupu nowego lokum lub jego budowy w przypadku domu! Po wystąpieniu danego ryzyka, z reguły dokładnie wyszczególnionego w zakresie polisy, oznacza wypłatę rekompensaty, która ma służyć przywróceniu lokalu do stanu sprzed wydarzenia. Zakres podstawowy obejmuje przede wszystkim mury domu oraz jego dach i podłogi, a chroni od ryzyk, takich jak:

  • pożar,
  • powódz,
  • gradobicie,
  • zalanie,
  • pękanie mrozowe,
  • eksplozje,
  • huki ponaddźwiękowe,
  • zaleganie śniegu,
  • i wiele innych.

Łącznie ryzyk podstawowych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu, które różnią się zależnie od zakupionej polisy oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dopasować zakres do specyfiki swojego budynku lub prywatnych oczekiwań i oceny. Dom wolnostojący umieszczony na terenie zagrożonym powodzią warto wybrać ubezpieczenie chroniące przed właśnie zalaniem, podczas gdy np. mieszkanie na poddaszu – przed zerwaniem dachu.

Ubezpieczenie mieszkania i domu – zakres ochrony

Jak udowadnia ubezpieczenie mieszkania – ranking, tak naprawdę podstawowy zakres ochrony zawsze warto rozszerzyć o kilka spersonalizowanych ryzyk. Większość z nich to programy dodatkowe, za które należy uiścić dodatkową opłatę, z reguły dość niedużą w stosunku do wartości danego rozszerzenia.

Warto przemyśleć zamówienie opcji wystąpienia przepięć w instalacji elektrycznej, które mogą zupełnie zniszczyć wszelkie sprzęty elektroniczne w całym domu. Podobnie jest w przypadku kradzieży z włamaniem, opcji, która obejmuje utratę mienia po włamaniu. Niezwykle dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku dużych domów z kosztownym wyposażeniem, jest wybranie opcji stłuczenia przedmiotów szklanych. 

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia nieruchomości?

Warto wiedzieć, że to niezbyt kosztowna polisa w stosunku do zapewnionego przez nią poziomu bezpieczeństwa finansowego domowników lub właściciela. Polisy pokrywają szkody i mogą sprawić, że użytkowanie danego domu będzie znacznie lżejsze psychicznie – nawet w sytuacji, gdy wokół nas często dochodzi do włamań czy powodzi. Aby znaleźć idealne ubezpieczenie nieruchomości, warto przede wszystkim skorzystać z kalkulatora, wprowadzić istotne dane i skontaktować się z towarzystwem w celu ustalenia dalszych szczegółów. Możesz to obecnie załatwić także przez internet, bez wychodzenia z domu, stania w korkach i oczekiwania na swoją kolej u agenta.

Zdj. główne: stevepb/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Jakimi cechami mogą charakteryzować się kobiety, które są szefowymi? Sprawdziliśmy!
Jak podróżować taniej?
Jak podróżować taniej?
Chcesz wyjeżdżać częściej? Zwiedzać więcej miejsc? Jednak obawiasz się o koszty? Wypróbuj nasze sposoby na tanie podróżowanie!
Sytuacje, w których warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa
Sytuacje, w których warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa
Masz jakiś problem? Zobacz, kiedy skontaktować się z profesjonalnym doradztwem.
Ostatnie wpisy