Polecamy
Kobieta, która majsterkuje? Zobacz, dlaczego warto
Hobby

Kobieta, która majsterkuje? Zobacz, dlaczego warto

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś majsterkowanie stanowiło domenę mężczyzn, dziś i kobiety coraz chętniej sięgają po narzędzia, a potem z przyjemnością naprawiają, przerabiają, remontują, malują, sklejają i wkręcają. Sprawdź, dlaczego warto przekonać się do kobiecego majsterkowania.

Mogłoby się zdawać, że w dobie powszechnej dostępności wszystkich produktów majsterkowanie jest jedynie hobby uprawianym dla przyjemności. Nic bardziej mylnego. Zalewanie świata przez ogrom rzeczy, często jednorazowego użytku, i wysoka konsumpcja różnego rodzaju dóbr skłania nas do refleksji nad ekologią i umiejętnością dawania drugiego życia. Majsterkowanie wpływa na ograniczanie produkcji i używanie tanich, jednorazowych produktów, a także zachęca do coraz modniejszego działania DIY (ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam).

W ręczne robótki czy prace remontowe angażują się i mężczyźni, i kobiety. Według przeprowadzanych sondaży i ankiet panie nie mają problemu z usuwaniem prostych usterek, takich jak wymiana żarówki bądź odetkanie zatkanego zlewu, ale i świetnie radzą sobie z malowaniem ścian, skręcaniem i przestawianiem mebli, przywieszaniem półek oraz wszelkimi pracami ogrodowymi i dekoracyjnymi. Mało tego, kobiety sięgają po narzędzia przynajmniej raz w miesiącu – najczęściej po śrubokręt i młotek.

Zalety majsterkowania

Kobiece majsterkowanie może mieć wiele zalet. Przede wszystkim jest praktyczne. Umiejętność prostych napraw i prac remontowych sprawia, że nie musimy wzywać fachowców do każdej najmniejszej usterki czy malowania ścian, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i czas potrzebny na znalezienie odpowiedniej osoby. Praktyczność łączy się ze wspomnianym już powyżej ekologicznym podejściem do życia. Istotą majsterkowania jest naprawianie. Możemy wykorzystywać stare przedmioty i meble, poddawać je renowacji, tchnąć w nie nowe życie, aby mogły służyć nam przez kolejne lata.

Poza względami praktycznymi i ekologicznymi majsterkowanie w wykonaniu kobiet sprawia dużo radości i pozwala poszerzać horyzonty. Samodzielne wykonanie bądź naprawienie czegoś daje poczucie satysfakcji i dumy, a przecież każdy z nas właśnie to chciałby poczuć. Proste czynności, przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi, pozwalają pokonywać własne ograniczenia i zdobywać umiejętności manualne, które mogą przydać się w najbardziej zaskakujących momentach.

Co ciekawe, socjologowie podkreślają, że majsterkowanie w gronie rodziny wywiera korzystny wpływ na budowanie więzi. To świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dziećmi, które przy okazji ręcznych robótek mogą kształtować wyobraźnię, uczyć się zasad pracy w grupie i rozwijać zdolności manualne.

Warto jeszcze podkreślić, że majsterkowanie ma znaczenie dla naszego zdrowia. Różnego rodzaju prace remontowe i dekoracyjne, traktowane jako hobby, pozwalają organizmowi wyciszyć się i uspokoić, co dobrze wpływa na układ krążenia, spadek ciśnienia krwi i tętna. W efekcie rzadziej zapada się na choroby cywilizacyjne. Nie pozostaje nic innego, jak tylko oddać się majsterkowaniu i czerpać z niego dużo radości!

Zdj. główne: tookapic/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak chronić elektronikę?
Jak chronić elektronikę?
Masz dużo elektroniki w swoim domu? Zobacz, jak dobrze ją chronić.
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu?
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu?
Profesjonalny warsztat samochodowy to przede wszystkim miejsce, które powinno być dobrze wyposażone. Dowiedz się więc, jak sprzęty, narzędzia, meble warsztatowe oraz akcesoria powinny znaleźć się w każdym warsztacie.
Na czym polega dezynfekcja?
Na czym polega dezynfekcja?
Dowiedz się, na czym polega dezynfekcja, jakie są jej rodzaje i czy warto w nią zainwestować. Pozbądź się drobnoustrojów i ciesz się bezpieczeństwem!
Ostatnie wpisy