Kiedyś majsterkowanie stanowiło domenę mężczyzn, dziś i kobiety coraz chętniej sięgają po narzędzia, a potem z przyjemnością naprawiają, przerabiają, remontują, malują, sklejają i wkręcają. Sprawdź, dlaczego warto przekonać się do kobiecego majsterkowania.
Mogłoby się zdawać, że w dobie powszechnej dostępności wszystkich produktów majsterkowanie jest jedynie hobby uprawianym dla przyjemności. Nic bardziej mylnego. Zalewanie świata przez ogrom rzeczy, często jednorazowego użytku, i wysoka konsumpcja różnego rodzaju dóbr skłania nas do refleksji nad ekologią i umiejętnością dawania drugiego życia. Majsterkowanie wpływa na ograniczanie produkcji i używanie tanich, jednorazowych produktów, a także zachęca do coraz modniejszego działania DIY (ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam).
W ręczne robótki czy prace remontowe angażują się i mężczyźni, i kobiety. Według przeprowadzanych sondaży i ankiet panie nie mają problemu z usuwaniem prostych usterek, takich jak wymiana żarówki bądź odetkanie zatkanego zlewu, ale i świetnie radzą sobie z malowaniem ścian, skręcaniem i przestawianiem mebli, przywieszaniem półek oraz wszelkimi pracami ogrodowymi i dekoracyjnymi. Mało tego, kobiety sięgają po narzędzia przynajmniej raz w miesiącu – najczęściej po śrubokręt i młotek.
Kobiece majsterkowanie może mieć wiele zalet. Przede wszystkim jest praktyczne. Umiejętność prostych napraw i prac remontowych sprawia, że nie musimy wzywać fachowców do każdej najmniejszej usterki czy malowania ścian, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i czas potrzebny na znalezienie odpowiedniej osoby. Praktyczność łączy się ze wspomnianym już powyżej ekologicznym podejściem do życia. Istotą majsterkowania jest naprawianie. Możemy wykorzystywać stare przedmioty i meble, poddawać je renowacji, tchnąć w nie nowe życie, aby mogły służyć nam przez kolejne lata.
Poza względami praktycznymi i ekologicznymi majsterkowanie w wykonaniu kobiet sprawia dużo radości i pozwala poszerzać horyzonty. Samodzielne wykonanie bądź naprawienie czegoś daje poczucie satysfakcji i dumy, a przecież każdy z nas właśnie to chciałby poczuć. Proste czynności, przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi, pozwalają pokonywać własne ograniczenia i zdobywać umiejętności manualne, które mogą przydać się w najbardziej zaskakujących momentach.
Co ciekawe, socjologowie podkreślają, że majsterkowanie w gronie rodziny wywiera korzystny wpływ na budowanie więzi. To świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dziećmi, które przy okazji ręcznych robótek mogą kształtować wyobraźnię, uczyć się zasad pracy w grupie i rozwijać zdolności manualne.
Warto jeszcze podkreślić, że majsterkowanie ma znaczenie dla naszego zdrowia. Różnego rodzaju prace remontowe i dekoracyjne, traktowane jako hobby, pozwalają organizmowi wyciszyć się i uspokoić, co dobrze wpływa na układ krążenia, spadek ciśnienia krwi i tętna. W efekcie rzadziej zapada się na choroby cywilizacyjne. Nie pozostaje nic innego, jak tylko oddać się majsterkowaniu i czerpać z niego dużo radości!
Zdj. główne: tookapic/pixabay.com