Polecamy
Kiedy można skorzystać z teleporady?
Inne

Kiedy można skorzystać z teleporady?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas pandemii koronawirusa możliwość odbywania tradycyjnych wizyt lekarskich w gabinetach i placówkach medycznych była mocno ograniczona. Rozwiązaniem wówczas stały się teleporady, które i teraz cieszą się popularnością ze względu na oszczędność czasu. Sprawdzamy, kiedy można skorzystać z teleporady.

W trakcie pandemii wirusa SARS-CoV-2 lekarz, z oczywistych względów, mógł narzucić wizytę w formie teleporady, przeprowadzanej przy użyciu komputera bądź smartfona. W marcu 2021 roku zmieniły się jednak zasady korzystania z porad lekarskich w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Od tego momentu lekarz nie może pacjentowi narzucić teleporady bez jego zgody (poza kilkoma wyjątkami). Jak podaje portal pacjent.gov.pl, pacjent ma prawo do bezpośredniej wizyty, gdy:

  • pacjent lub jego opiekun ustawowy nie wyrażają zgody na teleporadę,
  • pacjent cierpi na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie stanu jego zdrowia lub zmieniły się objawy,
  • istnieje podejrzenie choroby nowotworowej,
  • pacjentem jest dziecko poniżej 6. roku życia,
  • pacjent ma pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazał w deklaracji wyboru.

W jakich sytuacjach wystarczy zapisać się na teleporadę?

Z konsultacji w trybie zdalnym może skorzystać przede wszystkim pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Teleporada  jest także wystarczająca w przypadku, gdy potrzebujemy recepty na leki niezbędne do kontynuacji naszego dotychczasowego leczenia (lekarz jednak musi posiadać pełną dokumentację medyczną pacjenta).

Wizyta przeprowadzona za pomocą cyfrowych kanałów wystarczy również w przypadku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. W trakcie teleporady możemy uzyskać zwolnienie chorobowe, skierowanie na badania laboratoryjne, obrazowe czy specjalistyczne (wystawiane w formie elektronicznej). Czasami jednak zdarza się, że lekarz wymaga od nas osobistego stawienia w placówce medycznej w celu przeprowadzenia dokładniejszych, fizycznych badań – niekiedy teleporada okazuje się niewystarczająca.

Możliwość przeprowadzenie teleporady wydaje się wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla osób schorowanych, niepełnosprawnych czy osób starszych, które często mają problemy z poruszaniem się i dotarciem do placówki medycznej. Seniorzy mogą czuć się zagubieni w cyfrowym świecie, stąd każda przychodnia powinna zadbać o jasne instrukcje, wyjaśniające, jak należy zapisywać się na takie wizyty lekarskie. Obecnie powstaje coraz więcej projektów dla osób starszych mających na celu ułatwienie im poruszanie się we współczesnym świecie. Więcej informacji i porad seniorzy mogą znaleźć na stronie: https://seniore.pl/.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym charakteryzuje się sprzęt Apple
Czym charakteryzuje się sprzęt Apple
Poznaj najnowsze sprzęty od Apple oraz dowiedz się, czym charakteryzuje się firma!
Automatyzacja procesów produkcyjnych dzięki nowoczesnym cobotom – przewodnik dla przedsiębiorstw
Automatyzacja procesów produkcyjnych dzięki nowoczesnym cobotom – przewodnik dla przedsiębiorstw
Poznaj zalety automatyzacji procesów produkcyjnych za pomocą nowoczesnych cobotów. Omawiamy, jak coboty mogą zrewolucjonizować Twoje przedsiębiorstwo.
Nowoczesne sprzęty do pierwszego mieszkania
Nowoczesne sprzęty do pierwszego mieszkania
Przeprowadzasz się do swojego pierwszego mieszkania? Zobacz jakie sprzęty będzie ci potrzebne.
Ostatnie wpisy