Polecamy
6 sposobów na przyspieszenie Maca
Inne

6 sposobów na przyspieszenie Maca

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Popularność laptopów Apple od samego początku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wiąże się to między innymi z ich trwałością i wydajnością. Warto jednak zaznaczyć, że podobnie jak każdy sprzęt elektroniczny, po dłuższym czasie użytkowania Mac może zauważalnie zwolnić. Co zrobić w takiej sytuacji?

Polecane metody na przyspieszenie Maca – poradnik

Twój Mac ma już kilka dobrych lat i sądzisz, że pora na nowy model? Nie zawsze potrzebna będzie inwestycja w nowszy model – warto spróbować kilka metod, które pozwolą przywrócić prędkość działania. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco o sposobach przyspieszyć Maca, jesteś we właściwym miejscu. Porady, które zamieścimy w niniejszym artykule, odnoszą się zarówno do iMaców, jak i MacBooków – wszystkich urządzeń, które działają w systemie macOS.

1. Wyłączenie programów obciążających pamięć

Bardzo często nie jesteśmy tego świadomi, ale nasze komputery zużywają zasoby pamięci i procesora na obsługę programów działających w tle, których nawet nie używamy. Wyłączenie tych procesów może znacznie zwiększyć wydajność. W tym celu warto skorzystać z funkcji „Monitor aktywności” – aplikacja pokazuje zestawienie działających programów, a także zużycia zasobów procesora, pamięci, dysku, energii oraz sieci każdego z nich. Aby zidentyfikować najbardziej obciążające procesy, najlepszym sposobem będzie sortowanie listy według pola „% CPU”.

2. Wyłączenie programów otwieranych przy starcie Maca

Aby nasz Mac uruchamiał się szybciej, warto zredukować liczbę programów włączanych wraz ze startem systemu. Dzięki temu możemy także liczyć na poprawę sprawności już po uruchomieniu. Jak to zrobić? To bardzo proste – wystarczy wejść w „Preferencje systemowe”, a następnie wybrać opcję „Użytkownicy i grupy”, po czym kliknąć „Logowanie”. W tym miejscu wyświetli się lista aplikacji startujących razem z systemem: możemy usunąć te, które nie będą nam potrzebne.

3. Aktualizacja systemu

Skutecznym rozwiązaniem problemu może okazać się uaktualnienie systemu do najnowszej wersji. Informacje o dostępności update’ów można znaleźć między innymi w App Store, jak również w ustawieniach systemu. Nowe edycje macOS korzystają z licznych optymalizacji, które pozwalają lepiej wykorzystać potencjał podzespołów urządzenia – dzięki temu może to być dobry sposób na przyspieszenie swojego sprzętu.

4. Wyłączenie efektów wizualnych

Choć macOS potrafi zrobić niemałe wrażenie animacjami i innymi efektami wizualnymi, nie są one niezbędne do korzystania z systemu. Jednocześnie mogą być dość obciążające – zwłaszcza przy nieco starszych urządzeniach. Aby poprawić wydajność, można po prostu wyłączyć tego typu dodatki: odpowiednie ustawienia znajdziemy w menu „Dostępność”, w sekcji „Ekran”. Największe efekty można osiągnąć poprzez aktywowanie opcji „Redukuj ruch”.

5. Usunięcie niepotrzebnych plików i aplikacje

Zapełniony dysk twardy lub napęd SSD może mieć spory wpływ na prędkość pracy urządzenia. Jeśli jesteśmy już przy limicie pojemności nośnika, warto usunąć pliki i aplikacje, które nie są już potrzebne.

6. Zmiana podzespołów

Jeśli Twój komputer Mac należy do starszych modeli, istnieje możliwość, że operuje jedynie na dysku twardym HDD. Jeśli tak jest, warto rozważyć wymianę nośnika na napęd SSD: prędkość odczytu i zapisu danych jest w tym przypadku wielokrotnie szybsza. Niektóre modele pozwalają również na zwiększenie ilości pamięci RAM.

Fot.: Naxim Hopman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
YouTube to platforma, dzięki której specjalistyczną wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki i to za darmo. Przyglądamy się najciekawszym kanałom o przedsiębiorczości.
Dlaczego warto wprowadzać rozwiązania IT w biznesie?
Dlaczego warto wprowadzać rozwiązania IT w biznesie?
Wprowadzanie rozwiązań informatycznych w biznesie przekształciło sposób, w jaki funkcjonują przedsiębiorstwa na całym świecie.
Egzotyczne zakątki, w których można spędzić zimę
Egzotyczne zakątki, w których można spędzić zimę
Zima w Polsce nie wzbudza Twojego entuzjazmu? Sprawdź, jakie kierunki urlopowe są świetnym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym i zapewnij sobie wakacje życia.
Ostatnie wpisy