Polecamy
Bezpieczeństwo w internecie – jak chronić swoje dane?
Inne

Bezpieczeństwo w internecie – jak chronić swoje dane?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać do zaopatrywania się we właściwy program antywirusowy. Codzienne, rozbudowane działania w sieci, zarówno o zasięgu zawodowym jak i te zupełnie prywatne narażają nas na szereg zagrożeń. Do najgroźniejszych zaliczamy ataki hakerskie. Bez odpowiednio dobranego programu antywirusowego do systemu działającego na naszym komputerze trudno mówić o optymalnym bezpieczeństwie danych osobowych oraz finansowych. Silne hasło nie zawsze wystarczy, dlatego podstawą jest inwestowanie w najnowsze wersje oprogramowania antywirusowego. Sprawdź, jak prezentuje się ranking antywirusów pod koniec 2022 roku! 

Programy antywirusowe – pomoc godna zaufania 

Antywirusem nazywamy program, który ma za zadanie wykryć, usunąć i przystopować działanie złośliwych aplikacji. Należą do nich wirusy o mniejszym lub większym zasięgu, narażeni w sieci jesteśmy w znacznym stopniu także na szczególnie uciążliwe wirusy, zwane trojanami. Zainstalowany program antywirusowy przeprowadza proces skanowania plików znajdujących się na naszym komputerze. Kontroli zostają poddane także wszystkie pliki ściągane z Internetu. Najważniejsze, by obca i niepożądana aplikacja została zablokowana jeszcze zanim zacznie powodować szkody w działaniu sprzętu komputerowego. Globalna sieć internetowa z roku na rok skrywa coraz więcej zagrożeń, dlatego im aktualniejsza wersja zainstalowanego oprogramowania antywirusowego – tym większa skuteczność działania. 

Program antywirusowy – jaki wybrać? 

Wybór jest duży, a najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oprogramowania dostosowanego do naszych potrzeb, najlepiej pod czujnym okiem specjalisty informatyka. Do najczęściej stosowanych programów antywirusowych, znanych na całym świecie zaliczymy m. in.: AVG, ESET NOD32 lub Bitdefender. Ogromną popularnością wśród internautów cieszą się również McAfee, Norton oraz oczywiście niezawodny Kaspersky. Zainstalowany program w pełni wykona postawione przed nim zadanie, jeśli pochodzić będzie od zaufanej marki i będzie przez nas konsekwentnie aktualizowany. Dzięki temu na długo nasz sprzęt komputerowy wolny będzie od wszelkiego złośliwego oprogramowania. 

Trojan – dlaczego należy się go wystrzegać? 

Trojan należy do najbardziej złośliwych rodzajów oprogramowania. Najczęściej występuje pod kamuflażem rozpoznawalnej aplikacji, albo pliku. Jest niezwykle złośliwym wirusem. Często korzystają z niego hakerzy w celu uzyskania poufnych informacji dotyczących naszych kont na stronach, a także kont bankowych. Najlepsze programy antywirusowe w porę zareagują na „niepożądanego gościa” już w chwili, kiedy pojawi się on w progu naszego systemu. Za każdym razem, kiedy trojan zostaje usunięty z komputera, użytkownik zostaje o tym odpowiednio poinformowany. W ten sposób łatwiej zauważyć w sieci witryny, od których lepiej trzymać się z daleka. 

Trojany na urządzeniach mobilnych 

Trzeba wspomnieć o tym, że wirusy oraz trojany atakują nie tylko typowe komputery stacjonarne, ale również elektronikę mobilną, z której tak chętnie korzystamy m. in. w podróży. Współczesne programy antywirusowe stanowią świetną i skuteczną ochronę także dla telefonów komórkowych, smartfonów oraz tabletów. Antywirus w telefonie to dziś właściwie konieczność. Nastały czasy, kiedy w znacznym stopniu korzystamy z aplikacji mobilnych, płacąc aplikacjami z telefonu za zakupy. To łatwy kąsek dla hakerów, którzy dwoją się i troją, żeby zdobyć dane do naszego konta bankowego. Z najlepszego oprogramowania tutaj również sprawdzi się Kaspersky, Norton, McAfee czy Bitdefender Mobile Security lub AVG. 

Profesjonalna likwidacja zagrożenia w sieci 

Zagrożenia w sieci na przestrzeni ostatnich lat stały się problemem globalnym, który wymógł tworzenie stanowisk pracy dla ludzi profesjonalnie zajmujących się rozwiązywaniem problemów bezpieczeństwa w Internecie. Cybersecurity (bezpieczeństwo cybernetyczne) stało się już dziś właściwie dziedziną nauki. W oparciu o nią opracowuje się programy tworzenia polityki bezpieczeństwa, testowania aplikacji antywirusowych wraz z zastosowaniem najnowocześniejszych pomysłów na zabezpieczenia. Ogromny nacisk kładzie się także na edukację oraz bogate pakiety szkoleniowe. Wszystko w celu optymalnej ochrony informacji przed ludźmi niepowołanymi do korzystania z nich.  

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i montować gniazdka elektryczne?
Jak prawidłowo wybrać i montować gniazdka elektryczne?
Odkryj najważniejsze kroki przy wyborze i instalacji gniazdka elektrycznego. Wyjaśniamy proste triki i techniki, które pomogą Ci w prawidłowej instalacji gniazdka.
Jak sztuczna inteligencja zmienia twórczość artystyczną?
Jak sztuczna inteligencja zmienia twórczość artystyczną?
Przekonaj się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje twórczość artystyczną, od malarstwa po muzykę, tworząc nowe możliwości dla artystów i zmieniając nasze postrzeganie sztuki.
Jak wybrać odpowiednią licencję dla twojej firmy?
Jak wybrać odpowiednią licencję dla twojej firmy?
Dowiedz się, jak wybrać licencję dopasowaną do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci podejmować świadome decyzje.
Ostatnie wpisy