Polecamy
Jak nauczyć się kręcić filmy?
Rozwój osobisty

Jak nauczyć się kręcić filmy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z nagrywaniem filmów, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź szereg praktycznych podpowiedzi, dzięki którym postawisz pierwsze kroki. 

1. Przemyśl tematykę

Obecnie istnieje bardzo dużo form wideo wykorzystywanych przez młodych twórców. Od vlogów przez krótkie filmy fabularne aż po wywiady czy rozmowy z gośćmi. Zwróć uwagę, że dobór właściwego sprzętu (o czym przeczytasz w dalszej części artykułu) w dużej mierze zależy właśnie od tematyki materiału. Inaczej nagrasz bowiem zatłoczoną ulicę, a inaczej swoją twarz w cichym pomieszczeniu. 

Zastanów się więc, w jakim obszarze czujesz się najlepiej. Wolisz kręcić siebie czy kogoś innego? Bardziej interesuje Cię artystyczny montaż z muzyką i zabawą kolorami, czy może format fabularny? Sprecyzowane plany pozwolą Ci ruszyć w konkretnym kierunku.

2. Skompletuj sprzęt

Ważnym aspektem kręcenia filmów są oczywiście wszelkiego rodzaju urządzenia i akcesoria. Do nauki na start wystarczy Ci nawet telefon. Obecnie smartfony mają na tyle dobre aparaty (często wyposażone w tryb slow motion czy inne ciekawe funkcje), że bez problemu poradzą sobie ze stworzeniem estetycznych, interesujących filmów.

Kolejna kwestia to mikrofon. Jeżeli chcesz nagrywać na zewnątrz albo przeprowadzać rozmowy, a później udostępniać takie materiały w Internecie, musisz zadbać o dobry dźwięk. Widzowie cenią sobie czyste audio bez szumów i lubią wyraźnie słyszeć słowa. Niestety mikrofon w telefonie może nie poradzić sobie w zatłoczonych miejscach. Wówczas dobrze byłoby zainwestować w kamerę i dokupić do niej dodatkowy mikrofon, na przykład pod postacią mikroportu. 

Jeśli chodzi o stabilność obrazu, postaw na statyw oraz gimbal. W przypadku oświetlenia pamiętaj, że:

  • vlogi i filmy statyczne powinny mieć dobre, ale nie za mocne światło, zapewniane przede wszystkim przez słońce, a jeśli jest taka potrzeba – przez lampy;
  • podczas nagrywania na zewnątrz wykorzystaj wschód i zachód słońca oraz 3 godziny przed/po. Unikaj dużego kontrastu oraz prześwietleń.

3. Podstawowe ustawienia

Czas na ostatni moment przed włączeniem nagrywania, czyli najważniejsze ustawienia. Telefony zazwyczaj automatycznie dopasowują je do warunków otoczenia, podobnie jak kamery w trybie auto. Warto jednak wiedzieć, co można zmienić, aby obraz wyglądał lepiej:

  • balans bieli – odpowiada za dopasowanie najbardziej naturalnej i oddającej rzeczywistość kolorystyki do konkretnego światła;
  • rozdzielczość – im większa, tym lepszy obraz. Aktualnie nawet niektóre smartfony oferują już 4K;
  • format kompresji obrazu – HDV (HD), AVCHD (Full HD), XAVC (4K).

W kamerze ważny jest także obiektyw, od którego zależy kąt widzenia rejestrowanego obrazu. Można zakupić wersję szerokokątną, standardową i długoogniskową.

4. Nagrywaj!

Kiedy masz już gotowy sprzęt i wiesz, w jaki sposób posługiwać się kamerą, przyszedł czas na nakręcenie pierwszego filmu. Jeśli robisz to na zewnątrz, oto kilka podpowiedzi:

  • unikaj statycznych ujęć – baw się ruchem kamery; 
  • zwracaj uwagę na detale otoczenia;
  • dbaj o stabilizację obrazu;
  • szukaj ciekawych, niecodziennych kadrów;
  • jeżeli vlogujesz – nie bój się mówić.

W przypadku filmów nagrywanych w domu zaaranżuj interesujące tło, zadbaj o dobre światło i zastanów się nad przebitkami, które urozmaicą materiał.

Najważniejsze są oczywiście odwaga i chęć, by się rozwijać. Odpowiednia dawka zapału sprawi, że szybko nauczysz się podstaw i ruszysz o krok dalej w świecie filmowania!

Zdjęcie główne: pexels.com/Vanessa Garcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak podróżować taniej?
Jak podróżować taniej?
Chcesz wyjeżdżać częściej? Zwiedzać więcej miejsc? Jednak obawiasz się o koszty? Wypróbuj nasze sposoby na tanie podróżowanie!
Jak technologia pomaga utrzymać zdrowy styl życia?
Jak technologia pomaga utrzymać zdrowy styl życia?
Odkryj, jak innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą przyczynić się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia. Dowiedz się, jak technologia ułatwia utrzymanie zdrowego stylu życia.
Dlaczego warto korzystać ze szkoleń?
Dlaczego warto korzystać ze szkoleń?
Szkolenia mogą okazać się niezwykle pomocne, zarówno jeśli chodzi o rozwój zawodowy, jak i rozwój osobisty. Dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.
Ostatnie wpisy