Dieta witariańska to jeden z trendów żywieniowych ostatnich lat, który powstał w wyniku rosnącej popularności tematyki zdrowego odżywiania i dbania o wygląd. Pomimo pewnych oczywistych zalet witarianizm wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji. Sprawdźmy więc, na czym polega i jakie niesie korzyści.
Idea witarianizmu opiera się na fakcie, iż surowa żywność zawiera wszystkie niezbędne enzymy, których organizm potrzebuje do trawienia tych pokarmów. Enzymy te są niszczone już w 48 stopniach, a organizm musi je sam syntetyzować, co dodatkowo obciąża go i jest szkodliwe dla zdrowia. W praktyce oznacza to, że witarianie nie jedzą produktów przetworzonych i poddanych obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Jednak sporym uproszczeniem jest powiedzenie, że spożywają jedynie surową żywność, gdyż witarianizm ma kilka odmian – mniej lub bardziej radykalnych:
Oprócz tego wyróżnić można:
Witarianie bardzo często swoją dietę uzupełniają olejami, a także ziołami i grzybami.
Zwolennicy witarianizmu przekonują, że zbliża on człowieka do natury i jednocześnie daje mu lepsze zdrowie i więcej energii. Uważają także, że w produktach przetwarzanych w temperaturach powyżej 45 stopni nie pozostają żadne użyteczne substancje. Wśród zalet jedzenia surowej żywności wskazują:
Co więcej, dieta oparta na surowej żywności pozwala w bardzo krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów.
Decydując się na przejście na witarianizm, musisz wiedzieć, że często powoduje niedobory witamin i minerałów. Jeśli dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, to jest to prosta droga do osłabienia organizmu, w efekcie czego mogą pojawić się takie dolegliwości, jak drętwienie kończyn, ból głowy, przewlekła niestrawność. Warto też wiedzieć, że na początku witarianizm może wywoływać agresję, ponieważ wyłączając z diety zboża i produkty zbożowe, odbierasz organizmowi źródło witaminy B, która jest odpowiedzialna za układ nerwowy i stan psychiczny.
Każdy organizm jest inny, więc dla niektórych ludzi dieta witariańska może nie być wskazana. Najważniejsze, aby nie zapominać, że powinna być zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość białek i węglowodanów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby mikroflora jelitowa przystosowała się do nowej diety, warto stopniowo zwiększać błonnik, czyli jeść więcej owoców i warzyw. Pamiętaj jednak, że każda dieta źle wprowadzona może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego zanim przejdziesz na witarianizm, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem.
Zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com