Polecamy
Kino domowe – jak je zaaranżować?
Hobby

Kino domowe – jak je zaaranżować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie lubi spędzać wieczorów przy dobrym filmie? A co jeśli oglądane przez nas filmy zawsze były w świetnej, kinowej jakości? Bez problemu możesz osiągnąć taki efekt dzięki odpowiednio dobranym sprzętom i gadżetom. Dowiedz się, jak zaaranżować kino domowe we własnych czterech ścianach.

Kino domowe to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz na co dzień cieszyć się świetną jakością obrazu i dźwięku. Podpowiadamy, jakich konkretnie urządzeń i akcesoriów będziesz potrzebować, aby zaaranżować takie miejsce. 

Podstawa kina domowego, czyli projektor

Kino domowe charakteryzuje się w dużej mierze świetną jakością obrazu. Żeby jednak ją osiągnąć, musisz zainwestować w dobry projektor. Jaki powinien on być, aby mieć pewność, że wyświetlany obraz nie będzie odbiegał od tego w prawdziwej sali kinowej? Przy zakupie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozdzielczość. Wiadomo, że im większa ona będzie, tym lepiej. Doskonałym rozwiązaniem dla domowego kina będzie z pewnością rozdzielczość 1920 × 1200  pikseli, czyli WUXGA. Jest ona najbardziej uniwersalna i pozwala na wyświetlanie zarówno wysokiej rozdzielczości, jak i tej z proporcjami 16:10. Dzięki temu projektor będzie idealny do wyświetlania zdjęć i filmów oraz w momencie, gdy zdecydujesz się na dużą przekątną wyświetlania. 

Inną ważną cechą projektorów, na którą warto zwrócić uwagę, jest kontrast oraz żywotność kolorów. Projektory LCD dają lepiej nasycone barwy, ale nowej generacji projektory DLP radzą sobie nie tylko z dobrym oddaniem czerni, ale i kolorystyką obrazu. Ponadto, jeśli szukasz projektora typowo do kina domowego, to bardzo istotny jest także spory kontrast, dzięki czemu obraz wyświetlany w ciemności będzie miał zadowalającą jakość.

Oprócz tego, jaki projektor wybierzesz, ważne jest także, gdzie będziesz wyświetlać obraz. Jeśli zależy Ci na prawdziwie kinowym klimacie, to postaraj się, aby było to pomieszczenie dobrze zaciemnione. Wydziel także fragment ściany, który pomalujesz na biało – będzie to idealne miejsce do wyświetlania filmów. Dobrą alternatywą będzie także specjalny ekran, który możesz zamontować na ścianie. 

Kinowa jakość dźwięki

Oprócz obrazu niezwykle istotny jest także dźwięk. Co jednak zrobić, żeby także on miał kinową jakość? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni sprzęt. W pierwszej kolejności należy wybrać głośniki kolumna, które będą absolutną podstawą. Warto także zainwestować w nieco droższy sprzęt, który sprawi, że dźwięk rzeczywiście będzie na poziomie sali kinowej. Jeśli chcesz osiągnąć taki właśnie efekt, to zdecyduj się na subwoofery, które realistycznie oddadzą każdy odgłos występujący w filmie. 

Warto także pamiętać, że oprócz samego sprzętu, ogromną rolę odgrywa jego prawidłowe ustawienie. Dzięki temu każdy dźwięk będzie doskonale słyszalny bez konieczność regulacji głośności. Jak jednak ustawić kolumny w kinie domowym? By uzyskać jak najlepszy efekt, maksymalnie zbliżony do tego kinowego, należy rozstawić zakupione kolumny na planie trójkąta równoramiennego. Najlepiej, jeśli głośnik centralny znajduje się jak najbliżej ekranu. Kolumny przednie zaś ustaw tak, aby były one skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego naprzeciwko ekranu. Dzięki temu wszystkie efekty dźwiękowe będą idealnie odbierane.

Zdj. główne: MING/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć playlistę na weekendową imprezę ze znajomymi?
Jak stworzyć playlistę na weekendową imprezę ze znajomymi?
Od stworzenia idealnej imprezowej playlisty dzieli Cię tylko kilka podstawowych zasad. Poznaj je i zostań DJ-em tych wakacji!
Rozwiązania warte wdrożenia w nowoczesnej firmie
Rozwiązania warte wdrożenia w nowoczesnej firmie
Przedstawiamy listę rozwiązań technologicznych i nie tylko, które powinna stosować każda nowoczesna firma.
Jakie udogodnienia stworzyć w firmie?
Jakie udogodnienia stworzyć w firmie?
Prowadzisz firmę? Dowiedz się, jakie udogodnienia dla pracowników warto wprowadzić.
Ostatnie wpisy