Polecamy
Nauka programowania – od czego zacząć?
Hobby

Nauka programowania – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W czasach, kiedy technologia rozwija się każdego dnia, programowanie jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności, szczególnie na rynku pracy. Warto więc pomyśleć nad rozpoczęciem nauki programowania. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Czym jest programowanie i dlaczego warto zacząć się go uczyć?

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli określenia, co tak naprawdę kryje się pod definicją programowania. Programowanie jest to nic innego tworzenie ciągu operacji, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu w takiej postaci, by była ona zaakceptowana przez komputer. W bardziej poetyckich słowach możemy programowanie określić jako szukanie abstrakcyjnego rozwiązania bardzo konkretnego problemu.

Dlaczego warto się go nauczyć? Przede wszystkim ze względu na postępującą cyfryzację i zauważalną na rynku pracy potrzebę wyspecjalizowanej kadry. Świat technologii i IT to obecnie najprężniej rozwijający się obszar, który oferuje najbardziej stabilne i świetne płatne posady. Zawód programisty otwiera więc przed Tobą szerokie pole do rozwoju kariery zawodowej.

Język programowania

Elementem, od którego warto zacząć naukę programowania, jest wybór języka – istnieją bowiem setki języków i wariantów programowania, a także kierunków wykorzystania umiejętności kodowania. Jeśli planujesz pracę bezpośrednio z klientem, tworzyć konkretne projekty oraz od razu widzieć efekty swojego kodowania, to najlepszym wyborem będzie JavaScript lub CSS. Jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania, a także jeden z najprostszych do opanowania.

Jeśli jednak bliżej Ci do analizy danych oraz cechujesz się ogromną skrupulatnością i logicznym myśleniem, to dobrą propozycją dla Ciebie będzie nauka języka Python. Praca w nim opiera się bowiem w dużej mierze na tworzeniu algorytmów.

Jeśli zaś swoją przyszłość wiążesz raczej z grami, to niezbędna będzie znajomość języka C++ lub C#. Jest to rzadko wybierany język przez osoby początkujące, ale jeśli lubisz wyzwania, to warto spróbować.

Jak się uczyć?

Nauczyć się programowania możesz na kilka sposobów: na własną rękę, udając się na studia informatyczne lub wybierając kursy oraz bootcampy programistyczne. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak najbardziej efektowne i polecane są właśnie bootcampy, na których w ciągu 10-20 tygodni jesteś w stanie przyswoić skondensowaną wiedzę, która pomoże Ci wystartować w branży technologicznej jako programista. Naukę na własną rękę polecamy raczej osobom, które posiadają spore umiejętności logiczno-matematyczne oraz ogromną determinację do nauki przez długi okres. Studia informatyczne to zaś dobre rozwiązanie raczej dla młodych osób, które pragną zdobyć także wiedzę teoretyczną. Pamiętaj też, że studiowanie kierunku takiego jak informatyka wymaga zaangażowania w pełnym wymiarze godzin przez kilka lat. Nie jest to więc opcja odpowiednia dla osoby chcące bardziej swobodnie podejść do programowania lub która chce się sprawnie przekwalifikować.  

Raspberry Pi Zero

Mówiąc o nauce programowania, warto także wspomnieć o przydatnych elementach. Takim z pewnością jest Raspberry Pi Zero, czyli  minikomputer wraz z obudową i dobranym odpowiednim zasilaczem, dostępny na stronie internetowej Botland. Moduły i zestawy Raspberry Pi Zero dają prawdziwą możliwość poczucia smaku profesjonalnego programowania.

Zdjęcie główne: olia danilevich/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy programowanie to klucz do twojego osobistego rozwoju?
Czy programowanie to klucz do twojego osobistego rozwoju?
Dowiedz się, jak programowanie może stać się narzędziem twojego osobistego rozwoju. Inwestuj w siebie, zdobywaj nowe umiejętności i otwórz drzwi do świata pełnego nieskończonych możliwości.
Jak wybrać laptop do pracy? Poradnik na przykładzie serii Lenovo ThinkPad X
Jak wybrać laptop do pracy? Poradnik na przykładzie serii Lenovo ThinkPad X
Zobacz nasz praktyczny poradnik na temat wyboru idealnego laptopa do pracy korzystając z przykładu serii Lenovo ThinkPad X. Dowiedz się, które cechy są najważniejsze.
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Kobieta szef – co ją charakteryzuje?
Jakimi cechami mogą charakteryzować się kobiety, które są szefowymi? Sprawdziliśmy!
Ostatnie wpisy