Polecamy
Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?
Dom i ogród

Przenośny klimatyzator – czy sprawdzi się w mieszkaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato zawsze jest okresem, gdy przez krótszy lub dłuższy czas dokuczają nam upały. Zdarza się wówczas, że wszelkie typowe sposoby radzenia sobie z gorącem nie są dostatecznie sprawne. Wówczas chętnie sięgamy po przenośny klimatyzator. Czy takie urządzenie jest w stanie nam pomóc? Jakie jeszcze może mieć zastosowania? 

Jak działa przenośna klimatyzacja?

Najbardziej popularne domowe klimatyzatory to urządzenia split. Cechuje je podział na naścienną jednostkę wewnętrzną i część zewnętrzną. Alternatywnym wyborem są jednak mniejsze urządzenia monoblokowe. Obie części muszą się w tym przypadku pomieścić w jednej obudowie. 

Co przemawia za wyborem klimatyzacji przenośnej?

Klimatyzacja jest w przypadku wielu nowych budynków standardem. Co jednak, jeśli mieszkamy w starszym domu? Rozprowadzanie instalacji do poszczególnych pomieszczeń z pewnością będzie nie tylko kosztowne, ale też związane ze znacznymi przeróbkami. Zaletą klimatyzacji przenośnej jest zaś właśnie jej mobilny charakter i fakt, że może być używana w różnego rodzaju budynkach. Nie ma przy tym konieczności planowania jej już na etapie projektowania domu. Samo urządzenie, które zwykle spoczywa na funkcjonalnych kółkach, może być przenoszone z pomieszczenia do pomieszczenia. Jest to wygodne nawet pomimo jego większej wagi.

Jakie są minusy wyboru przenośnego klimatyzatora?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że klimatyzacja przenośna musi być wyposażona w dość grubą rurę wywiewną. Ogrzane powietrze musi być przecież odprowadzane na zewnątrz. Jednocześnie najczęściej odprowadza się je do przewodu kominowego. Z tego zaś niekiedy biorą się problemy z ciągiem. 

Jakie jeszcze możliwości daje przenośny klimatyzator?

Najbardziej typowym wykorzystaniem takiego urządzenia jest oczywiście zastosowanie go do chłodzenia wówczas, gdy sytuacja tego wymaga. Jest to najbardziej intuicyjne wykorzystanie klimatyzatora, ale nie jedyne. Współcześnie konstruowane klimatyzatory charakteryzują się tym, że są multifunkcyjne. Jedną z najważniejszych funkcji jest zaś możliwość grzania. Można dzięki nim podnieść temperaturę nawet o kilka stopni. To bardzo cenna możliwość zwłaszcza w okresach przejściowych. Niestety raczej nie wystarcza na zimy panujące w Polsce. 

Jak dobrać klimatyzator do wielkości lub kubatury pokoju?

Niestety, ale nie jest to zadanie proste. Nigdy nie można dać klarownych wytycznych co do tego, na ile m2 lub m3 wystarczy dane urządzenie. Na to, jaki jest stopień nagrzania pomieszczenia, wpływ ma zadziwiająco duża różnorodność czynników. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Powierzchnię ścian zewnętrznych,
 • powierzchnię ścian wewnętrznych,
 • usytuowanie okien (na którą stronę świata wychodzą) i ich wielkość,
 • lokalizację budynku,
 • izolację termiczną podłoża,
 • izolację termiczną stropu,
 • ilość m2 powierzchni przypadającą na osobę w danym pomieszczeniu.

Odwołując się do bardzo uproszczonych rachunków, można oszacować, że dla schłodzenia 1 m2 powierzchni pomieszczenia potrzeba 0,081 kW. Należy przy tym założyć, że pokój ma standardową wysokość wynoszącą 2,7 m. 

Na jakie parametry zwracać uwagę przy porównywaniu przenośnych klimatyzatorów?

Ważnymi charakterystykami są m.in.:

 • przepływ powietrza,
 • jaki czynnik chłodniczy został wykorzystany w urządzeniu,
 • liczba trybów pracy,
 • klasa energetyczna,
 • głośność pracy,
 • zakres temperatur.

Przeczytaj też: https://ladytech.pl/dom-i-ogrod/komputerowa-maszyna-do-szycia-jak-wybrac-urzadzenie-wysokiej-jakosci/

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby poszkodowane na skutek […]
Poradnik dla przedsiębiorcy: wybór idealnej kasy online dla twojego biznesu
Poradnik dla przedsiębiorcy: wybór idealnej kasy online dla twojego biznesu
Odkryj, jak znaleźć najlepszą kasę online dla twojego biznesu. W tym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby system płatności wspierał rozwój twojej firmy.
Czy warto inwestować w reklamę kontekstową dla branży IT?
Czy warto inwestować w reklamę kontekstową dla branży IT?
Przekonaj się, czy inwestycja w reklamę kontekstową jest skutecznym rozwiązaniem dla Twojej firmy IT. Dowiedz się, jak to narzędzie może przyczynić się do wzrostu zysków.
Ostatnie wpisy