Polecamy
Jak wybrać subwoofer do domu?
Dom i ogród

Jak wybrać subwoofer do domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest subwoofer i jak wybrać odpowiedni do swojego domu? Na jakie parametry zwracać uwagę? Podpowiadamy korzystne rozwiązania – dzięki nim dźwięk w domowej przestrzeni ma szansę stać się tak dobry, jak nigdy dotąd.

Subwoofer, czyli co?

Subwoofer to niezależny moduł, który zawiera głośnik niskotonowy (20–200 Hz). Jego działanie polega na podkreślaniu basów. Wówczas oglądający film lub słuchający głośnej muzyki mają wrażenie, że wokół nich drżą ściany. Wrażenia audiofilskie są więc potęgowane – docenią to zwłaszcza osoby kochające mocne brzmienia. 

Rodzaje subwooferów: aktywne i pasywne. Co je różni? 

Na rynku zwykle wyróżniamy dwa rodzaje subwooferów: aktywne i pasywne. Jaka jest różnica pomiędzy nimi i jakie konsekwencje ma to dla odbiorcy dźwięku? Najprościej rzecz ujmując:

  • subwoofery aktywne – w module jest wbudowany wzmacniacz dobrany swoją mocą do głośnika;
  • subwoofery pasywne – korzystanie z takiego urządzenia możliwe jest dopiero wówczas, gdy dokupimy zewnętrzny wzmacniacz. Oczywiście całość musi być kompatybilna.

Rodzaj subwoofera przede wszystkim ma odzwierciedlenie w cenie. Głośnik pasywny kupimy w niższej cenie, ale za to możemy mieć kłopoty z kompletowaniem zestawu, czyli subwoofera wraz ze wzmacniaczem. 

Subwoofer do domu: kluczowe parametry

Wybierając subwoofer do domu, w szczególny sposób należy uważać na najbardziej istotne parametry, które zawsze uwzględnia się przy zakupie takiego sprzętu, ale też trzeba zwrócić uwagę na samo pomieszczenie.

Subwoofer do domu a pomieszczenie, w którym będzie używany

Najpierw musimy ustalić parametry pomieszczenia, w którym będziemy najczęściej używać subwoofera. Podstawową kwestię odgrywa tu ciśnienie akustyczne: dla jego wytworzenia w większych pomieszczeniach potrzeba subwooferów posiadających odpowiednio dużą moc. W niewielkim pomieszczeniu wystarczy głośnik 80-watowy. Gdy jednak idzie o odpowiednie nagłośnienie na kilkudziesięciometrowej przestrzeni, konieczny może być nawet zakup subwoofera 500-watowego.

Cechy subwoofera, na które zwraca się uwagę

Przede wszystkim jednak trzeba kierować się takimi parametrami, jak:

  • moc subwoofera – opisuje się ją w watach (W). To od niej zależy to, jak głośno może grać subwoofer;
  • kierunek emisji dźwięku – wyróżnia się subwoofery free-air z dźwiękiem rozchodzącym się w wolny sposób, ale też front-fire (dźwięk kieruje się w stronę słuchacza) i down-fire (rozchodzi się po podłodze);
  • funkcja automatycznego włączania – umożliwia łatwiejsze sterowanie urządzeniem bez konieczności ręcznego włączania i wyłączania go;
  • budowa głośnika – może być otwarta lub zamknięta. Sama budowa zawsze wywiera wpływ na odtwarzanie dźwięku. Duża powierzchnia membrany służy np. wprawianiu w drgania dużej ilości powietrza, przez co powstają głębokie basy.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Nawet w przypadku, gdy udało nam się nabyć subwoofer dobrej jakości i właściwie dobrać jego moc do wielkości pomieszczenia, to musimy jeszcze zadbać o właściwą konfigurację urządzenia. Istotną rolę może tu pełnić amplituner AV. Problemy mogą się pojawić zwłaszcza wtedy, gdy chcemy dołączyć subwoofer do zestawu stereo, który już istnieje i działa. Wówczas może nas czekać nieco pracy. Warto jednak wierzyć, że nieco poświęcenia będzie korzystne z uwagi na ostateczny efekt. Tym zaś będą głębokie basy, które umilą oglądanie filmów lub sesję z ulubioną muzyką.

Zdj. główne: Yassine Khalfalli/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy można skorzystać z teleporady?
Kiedy można skorzystać z teleporady?
Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z teleporady? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest możliwa taka forma wizyty lekarskiej.
Gdzie spędzić jesień w Polsce?
Gdzie spędzić jesień w Polsce?
Planujesz krótki urlop jesienią? Wybierz się jedno w tych miejsc, żeby odpocząć w otoczeniu natury.
Obrzeża – Wzmacniające i Estetyczne Elementy Dla Ogrodów i Ścieżek
Obrzeża – Wzmacniające i Estetyczne Elementy Dla Ogrodów i Ścieżek
Obrzeża są niezwykle ważnym elementem w projektowaniu ogrodów i ścieżek. Pełnią funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną, umożliwiając wyodrębnienie i ochronę obszarów oraz nadając strukturalny układ przestrzeni.
Ostatnie wpisy