Polecamy
Jak stworzyć kobiecą łazienkę?
Dom i ogród

Jak stworzyć kobiecą łazienkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Właśnie kupiłaś swoje pierwsze mieszkanie i czujesz się jednocześnie podekscytowana, jak i przerażona perspektywą zaprojektowania go? Nie martw się! Aranżacja pomieszczeń może być świetną zabawą, jeśli tylko poważnie zastanowisz się nad tym, czego oczekujesz od przyszłego wyglądu Twoich pomieszczeń. Określ swoje potrzeby i zaprojektuj wnętrza swoich marzeń.

Jaka jest kobieca łazienka?

Z pewnością istnieje wiele stereotypowych wyobrażeń na temat aranżacji męskich i kobiecych łazienek. Mogą one dotyczyć na przykład kolorów. Męskie łazienki kojarzą się z ciemnym drewnem, intensywnymi barwami (chociażby granatem lub zielenią), a także kontrastami (między innymi zestawieniem biel-czerń). Z kolei w kobiecych wnętrzach oczekuje się pastelowych i delikatnych barw (brudnego różu, błękitu) oraz dominacji bieli. Popularne są również wykończenia z jasnego drewna lub zupełnie białe. Innym przykładem oczekiwań wobec aranżacji łazienek jest styl wnętrza. W przypadku męskich pomieszczeń oczekuje się prostej estetyki – doskonale sprawdza się więc minimalizm, styl klasyczny lub skandynawski. Kobiece łazienki mają z kolei charakteryzować się romantyzmem i lekkością aranżacji, więc pasują do nich styl rustykalny, vintage czy francuski. Jeżeli chcesz stworzyć stereotypowo kobiecą łazienkę, powinnaś kierować się zasadami określonymi w tych estetykach. Z drugiej strony pamiętaj, że nie masz obowiązku podążać za schematami – oczywiście nie ma w nich nic złego, ale jeśli podoba Ci się minimalizm, marzysz o czarnej łazience albo chcesz po prostu wyjść poza stereotyp, możesz to zrobić. Twoja łazienka będzie kobieca, ponieważ jesteś kobietą, a nie dlatego, że będzie spełniać oczekiwania innych osób.

Czego potrzebujesz na początek?

Zanim zajmiesz się dobieraniem dodatków, powinnaś zadbać o armaturę. Oczywiście, być może wprowadzasz się do mieszkania, które już posiada toaletę, umywalkę czy prysznic. Jeśli jednak tak nie jest, albo jeśli planujesz wymianę sprzętu poprzednich właścicieli, zacznij od dokładnego projektu łazienki. To bardzo ważne, ponieważ przy dobieraniu armatury najistotniejsze będą wymiary. Powinnaś zaprojektować łazienkę w taki sposób, by korzystanie z niej było funkcjonalne – chcesz przecież móc swobodnie otworzyć pralkę, nie martwiąc się, że drzwiczki uderzą o porcelanową toaletę. Drugim ważnym kryterium jest stylistyka wybieranych sprzętów. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu w łazience romantycznej estetyki, wiele ciekawych propozycji umywalek znajdziesz na przykład tutaj: https://armatura24.pl/umywalki-lazienkowe. Pamiętaj, że najważniejsza jest spójność aranżacji. Jeśli zatroszczysz się, by armatura i baterie pasowały do siebie, z pewnością będziesz w połowie drogi do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Jak dobierać dodatki?

Dekoracje to elementy, które zapewnią Twojemu wnętrzu wyjątkowy klimat i pomogą Ci w stworzeniu idealnej aranżacji. Powinny być – podobnie jak w przypadku mebli czy armatury – spójne ze sobą i dobrze korespondujące z wybranym stylem wnętrza. Zadbaj o to, by nie przesadzić, ponieważ łazienka to pomieszczenie, w którym z pewnością należy sprzątać nieco częściej niż w innych miejscach (między innymi przez gromadzącą się na powierzchniach wodę i dużą wilgoć w powietrzu). Przestawania dużej ilości ozdób z pewnością będzie dla Ciebie irytujące po dłuższym czasie. Żeby rozwiązać ten problem, możesz postawić na funkcjonalne dodatki – na przykład, możesz kupić estetyczne pojemniki na płyn do kąpieli, mydło czy szampony i w ten sposób ozdobić łazienkę stylizowanymi flakonikami zamiast plastikowych opakowań.

Fot.: Paul Kansonkho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapewnić dostępność treści cyfrowych dla osób z różnymi formami niepełnosprawności?
Jak zapewnić dostępność treści cyfrowych dla osób z różnymi formami niepełnosprawności?
Poznaj praktyczne metody, które umożliwią Ci tworzenie dostępnych treści cyfrowych dla użytkowników z różnymi formami niepełnosprawności. Dowiedz się więcej o dobrej praktyce w dziedzinie dostępności.
Rozwiązania przydatne dla e-commerce
Rozwiązania przydatne dla e-commerce
Przedstawiamy kilka bardzo przydatnych narzędzi, które ułatwią Ci rozpoczęcie oraz prowadzenie działalności e-commerce.
Na czym polega witarianizm?
Na czym polega witarianizm?
Czym jest witarianizm? Jakie ma zalety i wady?
Ostatnie wpisy