Polecamy
Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?
Dom i ogród

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zrezygnować z tradycyjnej szafki RTV i zastanawiasz się, czy każdy telewizor można powiesić na ścianie? Przeczytaj artykuł, aby zdobyć wszystkie niezbędne informacje.

Plusy i minusy montażu telewizora na ścianie

Na początek warto przedstawić wady i zalety takiego rozwiązania. Jeśli chodzi o pozytywne aspekty, podstawowym jest oczywiście oszczędność miejsca oraz brak konieczności zakupu dodatkowej szafki. Kolejna kwestia to nowoczesny design – urządzenie staje się jednocześnie elementem ozdobnym, który nadaje pomieszczeniu eleganckiego wyrazu. Plusem jest także możliwość zamocowania odbiornika w wybranym przez siebie miejscu, co przy szafce może sprawić kłopot – głównie ze względu na jej gabaryty.

Czas na minusy. Pierwszy z nich to konieczność maskowania zwisających kabli, drugi – problem z dostępem do portów i gniazd USB z tyłu urządzenia, a trzeci – konieczność zakupu uchwytu. I to właśnie przy tym ostatnim punkcie zatrzymamy się na dłużej.

Uchwyty ścienne do telewizorów – charakterystyka

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie? Zasadniczo tak, ale żeby to zrobić, potrzebny jest wspomniany wcześniej uchwyt, który taki montaż umożliwi. W większości przypadków należy zakupić go osobno w sklepie z elektroniką czy też w salonie producenta. 

Dobór odpowiedniego uchwytu jest niezwykle ważny, ponieważ nawet najbardziej uniwersalne modele nie pasują do wszystkich telewizorów na rynku. Podejmując decyzję o zakupie, należy zwrócić uwagę na:

  • przekątną ekranu,
  • wagę urządzenia,
  • standard VESA (Video Electronics Standards Association), czyli rozstaw śrub montażowych na obudowie.

Warto pamiętać, że dostępne w sklepach uchwyty mają różne sposoby regulacji. Poruszanie odbiornikiem w pionie umożliwia jego przybliżanie/oddalanie od ściany, w poziomie – pozwala na przesunięcie w bok, a pod kątem przyda się do pochylenia ekranu. 

Są również wersje narożnikowe oraz sufitowe. Wybierając produkt, można więc bez problemu dobrać taki model, który będzie spełniał nasze wymagania.

Co należy wziąć pod uwagę podczas montażu telewizora na ścianie?

Szeroka gama uchwytów na rynku sprawia, że każdy telewizor z płaskim ekranem uda się przymocować do ściany. Trzeba jednak mieć na uwadze także inne kwestie, związane z zastosowaniem takiego rozwiązania. Niezwykle ważnym aspektem podczas montażu odbiornika jest to, w jakiej odległości od podłogi będzie wisiał. Podstawowa zasada mówi, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości wzroku odbiorcy, ale duże telewizory (np. o przekątnej 65 cali) warto zawiesić wyżej – wpływa to na komfort oglądania.

Zamontowanie odbiornika na ścianie wiąże się także z zamaskowaniem okablowania. Wiszące kable nie wyglądają estetycznie, dlatego dobrze jest zakryć je listwą maskującą czy też umieścić w tunelu ściennym, który trzeba wydrążyć już na etapie budowy domu albo podczas remontu.

Planując powieszenie telewizora na ścianie, warto więc ten pomysł dobrze przemyśleć. O ile z montażem urządzenia nie powinno być problemu, tak kwestie techniczne mogą okazać się kłopotliwe. Na szczęście zarówno do odbiornika, jak i samego produktu dołączona jest obszerna instrukcja obsługi, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zdj. główne: Dario/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
Jakie kanały na YouTube o przedsiębiorczości dla kobiet warto oglądać?
YouTube to platforma, dzięki której specjalistyczną wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki i to za darmo. Przyglądamy się najciekawszym kanałom o przedsiębiorczości.
Jak wybrać odpowiednie systemy bezpieczeństwa dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednie systemy bezpieczeństwa dla twojego domu?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru systemów bezpieczeństwa, ułatwiające ochronę twojego domu. Kieruj się naszymi wskazówkami i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
Do czego wykorzystać nowoczesne formy nadruku?
Do czego wykorzystać nowoczesne formy nadruku?
Dowiedz się, do czego możesz wykorzystać nowoczesne formy nadruku do promocji swojej firmy.
Ostatnie wpisy