Polecamy
Co może świadczyć o depresji?
Rozwój osobisty

Co może świadczyć o depresji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Depresja to jeden z najczęstszych problemów psychicznych, który dotyka ludzi na całym świecie – bez względu na wiek czy sytuację życiową. Mimo że nadal wiele osób bagatelizuje tę chorobę, świadomość na ten temat stale rośnie, również w kontekście leczenia. Warto przyjrzeć się także objawom depresji.

Czym jest depresja?

Depresję wlicza się do grona zaburzeń na tle psychicznym, na które cierpi kilka procent populacji całego świata. Co ciekawe, choroba dwukrotnie częściej dotyka kobiet lub mężczyzn. Niezależnie od płci koncentruje się jednak wokół nieprawidłowej regulacji nastroju – głównym objawem jest utrzymujące się przez długi czas obniżone samopoczucie psychiczne. Prognozuje się, że około 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na całym świecie.

Pomimo tego, że nad depresją prowadzi się wiele badań, wciąż nie udało się określić bezpośredniej przyczyny tego stanu. Wśród najszerzej uznawanych teorii o prawdopodobnych podłożach depresji można wymienić zaburzenia hormonalne, zaburzenia powiązane z neuroprzekaźnictwem serotoniny czy dopaminy, a czasem także uwarunkowania genetyczne.

Warto pamiętać o tym, że depresja to choroba, której nie wolno lekceważyć. Można ją pokonać na wiele sposobów – m.in. poprzez farmakoterapię, psychoterapię czy zmianę trybu życia. Sytuacja każdej osoby jest jednak inna, przez co leczenie należy dostosować do konkretnego przypadku. Co istotne, leki na depresję są dostępne jedynie po uzyskaniu recepty – aby zdobyć ją w wygodny sposób, warto odwiedzić strony takie jak https://receptomat.pl/.

Depresja – jak ją rozpoznać?

Depresja jest chorobą, która objawia się zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. Głównym objawem jest obniżony nastrój, który jest widoczny zazwyczaj przez cały dzień. Pozostałe częste symptomy, które można zauważyć wśród osób cierpiących na depresję, jest brak siły fizycznej, a także brak zainteresowania rzeczami i czynnościami, które wcześniej przynosiły radość. Chorzy niekiedy także izolują się od znajomych oraz rodziny, miewają problemy z koncentracją, a przy poważnych przypadkach zdarzają się myśli czy nawet próby samobójcze.

Poza objawami na tle psychicznym wystąpienie depresji zdradzać może także ciało. Smutek na twarzy, uboga mimika, powolne wykonywanie ruchów, a często także pewna nerwowość – to objawy, które mogą świadczyć właśnie o tej chorobie.

Dołek nastroju czy depresja?

Przygnębiające momenty to coś, z czym miewamy do czynienia na co dzień. Może zdarzyć się, że pokłócimy się z ukochaną osobą, natkniemy się na poważny problem w pracy czy na uczelni, czy po prostu „wstaniemy lewą nogą”. Smutek to część życia, który pozwala nam bardziej doceniać momenty szczęśliwe. Skąd wiedzieć zatem, czy dany smutny okres ma związek z depresją? Podstawową kwestią jest fakt, że stan ten nie przemija przez dłuższy czas – zwykle mowa o przynajmniej dwóch tygodniach.

Jeśli objawy opisane powyżej nie mijają i mamy coraz większe trudności w codziennym funkcjonowaniu, prawdopodobnie dotknęła nas właśnie depresja. Co istotne, symptomy pojawiające się na krócej, lecz występujące często i cyklicznie, również mogą świadczyć o wystąpieniu choroby. Warto pamiętać o tym, aby w opisanych powyżej sytuacjach nie bać się szukać pomocy – depresja to choroba, którą można i powinno się leczyć, jednak pokonanie jej na własną rękę może być bardzo trudne.

Fot.: Anemone123/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakup żywności online — jak to robić?
Zakup żywności online — jak to robić?
Chcesz kupić produkty spożywcze przez internet? Zobacz, jak to zrobić.
Pomysły na własny sklep internetowy
Pomysły na własny sklep internetowy
Podczas lektury tego artykułu poznasz kilka kreatywnych pomysłów na własny sklep internetowy. Jeżeli myślisz o wejściu w branżę e-commerce, a także zwiększeniu przychodów, to coś dla Ciebie.
Czym jest phishing i jak go uniknąć?
Czym jest phishing i jak go uniknąć?
Czy phishing jest niebezpieczny? O tym dowiesz się lada moment!
Ostatnie wpisy