Rynek urządzeń multimedialnych w Polsce bardzo zmienił się w czasie pandemii. Wpłynęła na to m.in. konieczność nauki zdalnej. Chociaż dużym wzięciem cieszyły się budżetowe lub wręcz używane laptopy oraz komputery stacjonarne, to przecież do nauki może też służyć wyposażony w klawiaturę tablet. Do tego może być urządzeniem do przeglądania Internetu, ale i zabawy. Jaki tablet dla dziecka wybrać?
Tablety częściej niż np. laptopy postrzegane są jako gadżety, które przeznaczone są przede wszystkim do korzystania z multimediów i zabawy. Wynika to trochę z lekceważenia tego typu urządzeń i samego faktu, że posiadają coraz to większe możliwości. Na co zwrócić uwagę na samym początku?
Podstawową kwestią, na którą wypada zwrócić uwagę, będzie sam wiek dziecka. Inne urządzenie kupimy małemu dziecku, które uczy się poprzez zabawę, inne zaś uczniowi wyższych klas szkoły podstawowej.
Oczywiście zasadne są tu obawy o wzrok pociechy i to, żeby wirtualna rzeczywistość nie wyparła realnego świata. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: obecnie dzieci dość szybko zaczynają przygodę z nowoczesnymi technologiami i pomaga im to potem w życiu. Warto więc, żeby szybko oswoiły się z podstawowymi aplikacjami, ale też surfowaniem w Internecie czy nauką języków obcych dzięki stosownym programom.
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby obudowa była dosyć trwała i odporna. Bez wątpienia dziecku przydarzy się upuszczenie sprzętu na ziemię lub zarysowanie go.
Dzieci w wieku szkolnym posiadają inne potrzeby niż maluchy. Tablet powinien więc tutaj spełniać raczej rolę urządzenia wielofunkcyjnego. Jego specyfika powinna być bardziej zbliżona do laptopa. Stąd też warto, żeby był wyposażony w doczepianą klawiaturę. W sytuacji, gdy będzie pełnił także rolę edukacyjną, musi pozwalać na swobodne korzystanie z pakietu biurowego.
Dodatkowo bardzo ważna w użytkowaniu takiego sprzętu jest kontrola rodzicielska. Trzeba więc zadbać o skuteczny program, który ograniczy dostęp do niewłaściwych treści. Niektóre serwisy streamingowe, choćby Netflix, oferują w tym zakresie dość rozbudowane rozwiązania. Warto z nich skorzystać, by dopasować typ ochrony do wieku i temperamentu dziecka.
Tablet przeznaczony dla dziecka powinien spełniać określone wymagania techniczne. Przede wszystkim powinien być dość duży i mieć najlepiej od 8 cali do 10 cali. Dość duża liczba RAM-ów umożliwi swobodne użytkowanie. Obecnie coraz częściej za minimum uważa się 4 GB RAM. Pamięć z kolei pozwala na przechowywanie danych. Jeśli zdecydujemy się na egzemplarz np. z 32 GB pamięci, powinniśmy się upewnić, że można ją zwiększyć dzięki karcie SD. Najlepiej jednak stawiać na urządzenia o większej pojemności dysku.
Oczywiście możemy kupić dziecku tablet, który jest odpowiedni „na naszą kieszeń”. Tutaj napotykamy dwa trendy: z jednej strony coraz bardziej powszechne są urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie, z drugiej jednak ich ceny w ostatnich kilkunastu miesiącach poszły w górę. Być może warto będzie więc skorzystać z oferty kupna używanego sprzętu np. powystawowego. Obecnie sprzedawcy dają na takie modele nawet 2 lata gwarancji.
Zdjęcie główne: Julia M Cameron