Polecamy
Nauka programowania – od czego zacząć?
Hobby

Nauka programowania – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W czasach, kiedy technologia rozwija się każdego dnia, programowanie jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności, szczególnie na rynku pracy. Warto więc pomyśleć nad rozpoczęciem nauki programowania. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Czym jest programowanie i dlaczego warto zacząć się go uczyć?

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli określenia, co tak naprawdę kryje się pod definicją programowania. Programowanie jest to nic innego tworzenie ciągu operacji, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu w takiej postaci, by była ona zaakceptowana przez komputer. W bardziej poetyckich słowach możemy programowanie określić jako szukanie abstrakcyjnego rozwiązania bardzo konkretnego problemu.

Dlaczego warto się go nauczyć? Przede wszystkim ze względu na postępującą cyfryzację i zauważalną na rynku pracy potrzebę wyspecjalizowanej kadry. Świat technologii i IT to obecnie najprężniej rozwijający się obszar, który oferuje najbardziej stabilne i świetne płatne posady. Zawód programisty otwiera więc przed Tobą szerokie pole do rozwoju kariery zawodowej.

Język programowania

Elementem, od którego warto zacząć naukę programowania, jest wybór języka – istnieją bowiem setki języków i wariantów programowania, a także kierunków wykorzystania umiejętności kodowania. Jeśli planujesz pracę bezpośrednio z klientem, tworzyć konkretne projekty oraz od razu widzieć efekty swojego kodowania, to najlepszym wyborem będzie JavaScript lub CSS. Jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania, a także jeden z najprostszych do opanowania.

Jeśli jednak bliżej Ci do analizy danych oraz cechujesz się ogromną skrupulatnością i logicznym myśleniem, to dobrą propozycją dla Ciebie będzie nauka języka Python. Praca w nim opiera się bowiem w dużej mierze na tworzeniu algorytmów.

Jeśli zaś swoją przyszłość wiążesz raczej z grami, to niezbędna będzie znajomość języka C++ lub C#. Jest to rzadko wybierany język przez osoby początkujące, ale jeśli lubisz wyzwania, to warto spróbować.

Jak się uczyć?

Nauczyć się programowania możesz na kilka sposobów: na własną rękę, udając się na studia informatyczne lub wybierając kursy oraz bootcampy programistyczne. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak najbardziej efektowne i polecane są właśnie bootcampy, na których w ciągu 10-20 tygodni jesteś w stanie przyswoić skondensowaną wiedzę, która pomoże Ci wystartować w branży technologicznej jako programista. Naukę na własną rękę polecamy raczej osobom, które posiadają spore umiejętności logiczno-matematyczne oraz ogromną determinację do nauki przez długi okres. Studia informatyczne to zaś dobre rozwiązanie raczej dla młodych osób, które pragną zdobyć także wiedzę teoretyczną. Pamiętaj też, że studiowanie kierunku takiego jak informatyka wymaga zaangażowania w pełnym wymiarze godzin przez kilka lat. Nie jest to więc opcja odpowiednia dla osoby chcące bardziej swobodnie podejść do programowania lub która chce się sprawnie przekwalifikować.  

Raspberry Pi Zero

Mówiąc o nauce programowania, warto także wspomnieć o przydatnych elementach. Takim z pewnością jest Raspberry Pi Zero, czyli  minikomputer wraz z obudową i dobranym odpowiednim zasilaczem, dostępny na stronie internetowej Botland. Moduły i zestawy Raspberry Pi Zero dają prawdziwą możliwość poczucia smaku profesjonalnego programowania.

Zdjęcie główne: olia danilevich/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozwiązania warte wdrożenia w nowoczesnej firmie
Rozwiązania warte wdrożenia w nowoczesnej firmie
Przedstawiamy listę rozwiązań technologicznych i nie tylko, które powinna stosować każda nowoczesna firma.
Urządzenia służące do nowoczesnego mrożenia żywności
Urządzenia służące do nowoczesnego mrożenia żywności
Przedstawiamy urządzenia, które przydadzą się do profesjonalnego mrożenia żywności. Zobacz najnowsze rozwiązania.
Co składa się na odzież medyczną?
Co składa się na odzież medyczną?
Odzież medyczna to niezwykle ważny element pracy personelu medycznego w szpitalu lub innej placówce ochrony zdrowia. Co jednak składa się na taką odzież? Dowiedz się czym dokładnie są scrubsy oraz dla kogo są one przeznaczone.
Ostatnie wpisy