Współczesne telewizory to już nie tylko odbiorniki przeznaczone do oglądania telewizji. Mówimy wręcz o urządzeniach multimedialnych. Stąd bardzo ważne jest oprogramowanie, które zostało na nich zainstalowane. Jaki system operacyjny w Smart TV warto wybrać i dlaczego? Tizen, WebOS, może Android TV?
Smart TV to przede wszystkim urządzenia, które możliwościami znacznie przewyższają tradycyjne odbiorniki telewizyjne. Ich funkcjonalność obejmuje przede wszystkim dostęp do Internetu, ale też udogodnienia takie jak zakrzywione ekrany lub możliwość grania w najnowsze gry. Takie urządzenie ma w zamyśle spełniać rolę centrum multimedialnego. W podstawowych sytuacjach jego zadaniem jest zastępowanie komputera.
System operacyjny przeznaczony na dane urządzenie to prawdziwe serce Smart TV. Dzięki niemu taki telewizor pozwala nie tylko na oglądanie telewizji naziemnej lub satelitarnej, ale także na korzystanie z aplikacji i zasobów Internetu. Nawet przeglądarka internetowa może tu bez problemu działać właśnie dzięki systemowi operacyjnemu. Który z oferowanych na rynku programów daje największe możliwości? Jakie są wady i zalety poszczególnych programów?
Najpopularniejsze systemy funkcjonujące w Smart TV.
Jest to system operacyjny funkcjonujący w urządzeniach wyprodukowanych przez Samsunga. Na jego podstawie funkcjonuje platforma Smart Hub. W jej ramach użytkownik otrzymuje dostęp do kilkudziesięciu bardzo popularnych aplikacji. Wśród nich można znaleźć między innymi Netflixa, HBO GO, YouTube’a czy Eleven Sports. Zaletą Tizen TV jest to, że pozwala na łączenie się z innymi urządzeniami multimedialnymi nawet wówczas, gdy wyprodukowane zostały przez inne firmy niż Samsung. Chwalony jest też za szybki czas reakcji. Podkreśla się również fakt, że Tizen dobrze funkcjonuje w zasadzie we wszystkich modelach oferowanych przez Samsunga – nie tylko w tych droższych, ale też w budżetowych modelach.
Swój własny system posiada także marka LG. Chociaż często szybkość reakcji jest w przypadku telewizorów wyposażonych w WebOS wolniejsza niż w tych z Tizenem, to wymienia się inne jego zalety. Jedną z podstawowych jest intuicyjne menu. Wydaje się, że właśnie dlatego może być dobrą opcją dla osób starszych. Dodatkowo można tu wykorzystać funkcję sterowania głosowego. Do jakich aplikacji dostęp daje nam WebOS? Mowa m.in. o Netflixie, HBO GO, Ipli, Spotify, Showmaxie czy YouTubie.
Zaletą Androida w przypadku Smart TV jest uniwersalność. Spotkamy go w niektórych modelach Smart TV takich marek, jak Philips, Sony, Sharp, Xiaomi czy JVC. Otrzymujemy dzięki niemu dostęp do aplikacji, które są oferowane w ramach sklepu Play. Ich liczba jest tu wyjątkowo duża. Warto jednak zaznaczyć, że mowa wyłącznie o tych aplikacjach, które są przeznaczone do użytku na dużym ekranie. Szybkość reakcji często jest uzależniona od tego, w jakim modelu danej marki zainstalowany został system. Androida chwali się jednak za jego stabilność. Można tu również tworzyć profile ograniczone, które pozwalają na dodawanie i usuwanie poszczególnych aplikacji. Pozwala to na ograniczenie dostępu osobom niepełnoletnim.
Który z wymienionych systemów jest najlepszy? Wiele zależy od naszych oczekiwań. Tizen to szybkość reakcji, WebOS – intuicyjny panel sterowania, Android zaś – uniwersalność. Przed zakupem konkretnego sprzętu warto zapoznać się z opiniami, które dotyczą modelu, który chcemy nabyć.
Zdjęcie główne: Nicolas J Leclercq/unsplash.com