Polecamy
Klimatyzacja w domu – jak ją ustawić, żeby się nie przeziębić?
Dom i ogród

Klimatyzacja w domu – jak ją ustawić, żeby się nie przeziębić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja coraz częściej jest standardem w nowych budynkach. Niestety nieumiejętnie obsługiwana może skutkować nie tylko ochłodzeniem pomieszczenia, ale i chorobą przebywających w nim osób. Jak ustawić układ chłodzący, żeby korzystać jedynie z jego zalet?

Dlaczego klimatyzacja może być szkodliwa dla naszego zdrowia?

Sprawa nie jest taka oczywista. Klimatyzacja daje ulgę w najbardziej gorące dni. Przede wszystkim jednak groźne bywają wówczas ogromne amplitudy temperatur, gdy z upału na zewnątrz wchodzimy do ekstremalnie schłodzonej przestrzeni działania klimatyzacji. Analogicznie trudna sytuacja zdarza się też wówczas, gdy to zimne wnętrze zamieniamy na skwar poza budynkiem. 

Suchość i bakterie

Podrażnieniom gardła sprzyja też fakt, że klimatyzacja przyczynia się do osuszania powietrza. Dramatyczne skutki może to nieść zwłaszcza dla śluzówki gardła. Klimatyzacja, w której już dawno nie było przeglądu i czyszczenia, może być też źródłem szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. 

Czy klimatyzacja w domu jest dobrym pomysłem?

Skoro klimatyzacja może przyczyniać się do naszego przeziębienia, to może nie ma sensu montować jej w domu? Oczywiście taki pomysł jest przesadzony. Wystarczy roztropnie z niej korzystać. Wówczas łatwiej będzie o to, by kojarzyły nam się z nią wyłącznie zalety przyjemnego chłodu podczas upalnego lata.

Jak używać klimatyzacji w rozsądny sposób?

Co to znaczy, że powinniśmy rozsądnie korzystać z klimatyzacji? Jakie działania są przejawem takiej roztropności?

Regularny serwis to podstawa

Czy klimatyzacja w Twoim domu jest regularnie konserwowana? Problem jest o tyle istotny, że wciąż brakuje w Polsce odpowiednich przepisów prawnych. Tymczasem przed każdym sezonem domowa instalacja powinna przechodzić przegląd. Producenci najczęściej rekomendują wymianę filtrów co 500 godz. Bez tego wciąż będziemy mieć problemy z nieświeżym zapachem z klimatyzacji, który zwiastuje jeszcze gorsze kłopoty. 

Właściwie ustawione parametry klimatyzacji – bez tego jest się narażonym na zbyt wielkie amplitudy temperatur

Jak bardzo może być schłodzone wnętrze domu? W praktyce trudno jest ustalić konkretną wartość tego parametru. Bardzo rzadko dobrym rozwiązaniem może być jednak maksymalne schłodzenie temperatury we wnętrzu. Jest to nie tylko nieekonomiczne, ale też i złe dla naszego zdrowia. Cały sekret polega na tym, żeby różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a dworem nie była tak znaczna. Przyjmuje się, że powinno to być maksymalnie 7 stopni Celsjusza. Im cieplej na zewnątrz, tym wyższa temperatura powinna panować także w środku – właśnie 7 stopni Celsjusza powinno dawać dość dużą i odczuwalną różnicę. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim powinno się stopniowo przyzwyczajać ciało do obniżania temperatury, tak żeby uniknąć szoku. Najbardziej funkcjonalne są w takim wypadku klimatyzacje działające poprzez Wi-Fi. Taki typ sterowania bardzo ułatwia modelowanie temperatury we wnętrzu, o co można zadbać w zdalny sposób. Jednocześnie powinno się unikać pozostawania bezpośrednio pod wpływem nawiewu z klimatyzatora. Także to nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działa recepta online?
Jak działa recepta online?
Dowiedz się, jak działa recepta online, kto może ją wystawić i jak ją otrzymać.
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
W miejscu pracy, przy produkcji artykułów spożywczych? W jakich branżach wymagane są certyfikaty. Co musisz o nich wiedzieć?
Co doda sypialni przytulnego charakteru
Co doda sypialni przytulnego charakteru
Jak zaaranżować sypialnię, aby wyglądała dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś? Poznaj różne oblicza pomieszczenia, w którym będziesz odpoczywać. Zaufaj swojemu gustowi.
Ostatnie wpisy