Polecamy
Druk 3d – kiedy i gdzie może być przydatny?
Hobby

Druk 3d – kiedy i gdzie może być przydatny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Druk 3D to opcja, która otwiera wiele nowych możliwości. W jakich sytuacjach możemy jednak korzystać z pełni jego dobrodziejstwa?

Technologia i jej rozwój może nas obecnie naprawdę mocno zaskakiwać. Mimo że druk 3D nie jest na rynku już taką nowością, kreacje, jakie można z jego pomocą przygotowywać, nadal jednak mogą bez wątpienia budzić spory podziw i wywoływać wrażenie. Z poziomu komputera możemy bowiem zaprojektować dowolny przedmiot, który następnie zostanie de facto przeniesiony do rzeczywistości. Zastanawialiście się jednak w jakich przypadkach druk 3D może się tak naprawdę przydać i jak właściwie się go wykonuje? Właśnie ten temat poruszymy w poniższym tekście!

Czym charakteryzuje się druk 3D?

Możliwości drukarek 3D, na przykład te dostępne na stronie https://aemca.pl/110-drukarki-3d-w-technologii-sla-lfs, zdecydowanie mogą imponować. Na jakiej zasadzie jednak te urządzenia właściwie działają i jakie technologie wykorzystują do wykonywania bardzo dokładnych, skomplikowanych działań? 

By powiedzieć o działaniu drukarki 3D, nie można pominąć samego etapu projektowania kształtu, który ma następnie zostać wydrukowany w przestrzeni. W pierwszej kolejności bowiem konieczne jest stworzenie modelu w trójwymiarze, na którym drukarka będzie operować. Możemy znaleźć gotowe pliki z konkretnymi kształtami, jak również od zera przygotować swój własny, co oczywiście będzie o wiele bardziej czasochłonne. Taki plik musi jeszcze zostać „pokrojony” – piksel po pikselu model jest dzielony w taki sposób, by drukarka mogła go przetworzyć i zacząć na nim pracować.

Drukarka nakłada bowiem substancję, która została do niej zastosowana, warstwami. Dany materiał topiony jest w dyszy, a następnie rozprowadzany w odpowiedni sposób przez głowicę. Proces ten jest czasochłonny, lecz gwarantuje świetną dokładność i genialny efekt końcowy. 

W czym może pomóc nam druk 3D?

Istnieje naprawdę wiele branż, które bardzo mocno czerpią z możliwości druku 3D. Oczywiście na pierwszy ogień wypada wspomnieć o przemyśle czy architekturze, gdzie taka forma druku pomaga w tworzeniu prototypów czy małych elementów z niewyobrażalną dokładnością. Powiedzieć należy również o stomatologii, bowiem drukarki 3D mogą być świetne do wykonywania prototypów protez. Warto również wspomnieć o tworzeniu elementów do gier planszowych, pamiątek, w przemyśle muzealnym, a także w cukiernictwie. Coraz częściej możemy na przykład spotkać się z tworzeniem interesujących wzorów z wykorzystaniem drukarki 3D i… czekolady. 

Kupno drukarki 3D czy pomoc centrum druku – co jest lepszą opcją?

Kupno swojej własnej drukarki 3D otwiera ogrom nowych możliwości, które zdecydowanie mogą kusić. Nadal jednak jest to wydatek rzędu kilku, a częściej nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jednak będziemy z takiego urządzenia korzystać często, być może taka inwestycja będzie dobrym pomysłem. W przeciwnym wypadku lepiej jednak powierzyć wydrukowanie konkretnego projektu profesjonalistom w odpowiednim centrum druku.

Fot.: Gavin Allanwood/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Buty komunijne – nieodzowny element stroju na ten wyjątkowy dzień
Buty komunijne – nieodzowny element stroju na ten wyjątkowy dzień
Wybór idealnych butów komunijnych dla dziecka to kluczowy element przygotowań. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Treningi personalne stają się popularniejsze
Treningi personalne stają się popularniejsze
Jak pandemia zmieniła branżę fitness? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Prowadzisz własny biznes? W takim razie powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia. Wyjaśniamy dlaczego.
Ostatnie wpisy