Polecamy
Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?
Biznes i finanse

Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je mieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Założenie własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie zawodowych marzeń. Prowadzenie biznesu wiąże się jednak z niespodziewanymi wyzwaniami i wypadkami, warto więc być przygotowanym na różne sytuacje. Pomocne z pewnością będzie ubezpieczenie firmy.

Ubezpieczenie dla firm określa się także jako ubezpieczenie biznesowe. Ten rodzaj ubezpieczeń ma na celu ochronę przedsiębiorstw oraz ich klientów, pracowników, pracodawców i kontrahentów. Większość ubezpieczeń jest dobrowolna, ich dobór uzależnia się od rodzaju działalności gospodarczej. W przypadku firmy, która zatrudnia pracowników, obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy.

Ponadto wyróżnia się kilka branż, w których posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest wymagane przez prawo. Do takich zawodów zaliczają się między innymi adwokaci, notariusze, radcy prawni, komornicy sądowi, doradcy podatkowi, brokerzy finansowi, lekarze, dentyści, architekci, inżynierzy budowlani. Jak widać, są to branże, w których istnieje ryzyko bezpośredniego wyrządzenia krzywdy klientowi. Warto też pamiętać, że jeśli w ramach działalności gospodarczej wykorzystuje się samochód, to obowiązkiem przedsiębiorcy jest wykupienie ubezpieczenia OC dla tego pojazdu.

Pozostałe ubezpieczenia nie są obligatoryjne, jednak warto je rozważyć, gdyż pozwalają zachować stabilną sytuację finansową w razie nieoczekiwanych wydarzeń. Ze względu na różnorodną i elastyczną ofertę ubezpieczeń każdy przedsiębiorca może znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dopasowane do jego indywidualnych oczekiwań.

Rodzaje ubezpieczeń biznesowych

Wśród ubezpieczeń, które warto rozważyć, gdy prowadzimy własną działalność, możemy wymienić:

  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej,
  • ubezpieczenie komunikacyjne dla firm,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za produkt,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej,
  • ubezpieczenie przerw w działalności firmy,
  • ubezpieczenie mienia firmy,
  • ubezpieczenie kluczowych pracowników,
  • ubezpieczenie cybernetyczne.

Wybór ubezpieczenia biznesowego uzależniamy przede wszystkim od rodzaju działalności gospodarczej, a także od lokalizacji oraz zakresu działalności przedsiębiorstwa. Dobrym sposobem jest wykupienie kilku ubezpieczeń w jednym pakiecie. Takie zestawy często wiążą się z niższymi opłatami, niż jakbyśmy mieli wykupywać każde ubezpieczenie osobno. O ceny poszczególnych ubezpieczeń, jak i pakietów najlepiej pytać u konkretnych ubezpieczycieli, gdyż mogą się one różnić pomiędzy sobą.

link

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia biznesowego?

Bez względu na to, czy prowadzimy jednoosobową działalność, czy jesteśmy właścicielem małej firmy, czy przewodzimy globalnej korporacji, powinniśmy rozważyć wykupienie ubezpieczeń biznesowych. W przypadku nieoczekiwanych wypadków pomagają one chronić nas przed nagłymi i dodatkowymi kosztami, które często są bardzo wysokie, zwłaszcza gdy wiążą się z narażeniem zdrowia i życia większej liczby pracowników, jak i osób trzecich.

Zdarzenia losowe mogą nie tylko powodować ogromne szkody wpływające na funkcjonowanie firmy, lecz także sprawiają, że przedsiębiorcy odczuwają znaczne obciążenie psychiczne. W takich sytuacjach wypłata środków z ubezpieczenia pomaga utrzymać dotychczasową kondycję przedsiębiorstwa.

Zdj. główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szukać dobrych ubrań online?
Jak szukać dobrych ubrań online?
Masz problem ze znalezieniem odpowiednich ubrań w Internecie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas takich zakupów.
Jak wybrać laptop do pracy? Poradnik na przykładzie serii Lenovo ThinkPad X
Jak wybrać laptop do pracy? Poradnik na przykładzie serii Lenovo ThinkPad X
Zobacz nasz praktyczny poradnik na temat wyboru idealnego laptopa do pracy korzystając z przykładu serii Lenovo ThinkPad X. Dowiedz się, które cechy są najważniejsze.
Jak chronić kable przed uszkodzeniem?
Jak chronić kable przed uszkodzeniem?
Kable to już nieodłączny element otoczenia praktycznie w każdym miejscu. Mamy z nimi do czynienia na co dzień, jednak nie zawsze wiemy, jak o nie dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób chronić przewody przed uszkodzeniem.
Ostatnie wpisy