Polecamy
Prowadzenie średniego przedsiębiorstwa – jakie wyzwania czekają na właściciela?
Biznes i finanse

Prowadzenie średniego przedsiębiorstwa – jakie wyzwania czekają na właściciela?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jesteś właścicielem średniego przedsiębiorstwa? A może planujesz założenie takiego? Sprawdź, co Cię czeka – jakie wyzwania i obowiązki.

Średnie przedsiębiorstwo, czyli jakie?

To takie przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników. Jego roczny dochód nie może przekraczać 50 milionów euro, a całkowity bilans roczny – 43 milionów euro. Wyzwania, jakie czekają na właściciela takiego przedsiębiorstwa są podobne do tych, z jakimi musi się zmierzyć właściciel małego przedsiębiorstwa.

Obowiązki ewidencyjne przedsiębiorcy

Przedsiębiorstwa zobowiązany jest do prowadzenia różnego rodzaju ewidencji, to znaczy:

– ewidencja przychodów – prowadzona jest wtedy, kiedy właściciel przedsiębiorstwa podejmie decyzję o opodatkowaniu go w formie ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów,

– ewidencja środków trwałych – dotyczy tych składników majątku, które służą wykonywaniu działalności oraz nie będą sprzedane w ciągu roku od momentu ich kupna, a ich wartość  w chwili nabycia nie przekracza 3500 zł,

– ewidencja wyposażenia – dotyczy niskocennych składników majątku trwałego,

– księga przychodów i rozchodów – prowadzi się ją w celu ewidencji kosztów i przychodów. Przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy opodatkowują działalność na zasadach ogólnych;

– ewidencja pracownicza – prowadzi się ją, żeby ułatwić rozliczanie wynagrodzeń pracowniczych, opłacanie podatków od wynagrodzeń, a także składek na ubezpieczenia.

Prowadzenie ewidencji nie należy do prostych, dlatego warto korzystać z pomocy księgowych. Na stronie https://skwp.pl/ można znaleźć biura księgowe, które oferują profesjonalne wsparcie w szerokim zakresie.

Pozyskanie i utrzymanie klientów

Dotarcie do docelowej grupy klientów może być trudne. Kiedy jednak się to uda, bardzo istotne jest to, żeby przekonać ich do oferowanych usług czy produktów. Należy wybierać więc takie rozwiązania, które będą w stanie zaspokoić ich potrzeby. Ważne jest też zastosowanie odpowiednich środków marketingowych. Zwłaszcza na początku istnienia przedsiębiorstwa warto inwestować w reklamę i narzędzia, które pozwolą dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów.

Obowiązki wobec pracowników

Właściciel przedsiębiorstwa musi dbać o to, żeby wszystkie obowiązki względem pracowników zostały spełnione. Musi on, między innymi: pamiętać o okresowych badaniach pracowników, dbać o ewidencję czasu pracy wszystkich zatrudnionych osób oraz prowadzić dla nich sporządzoną imiennie kartę płac. Pracodawca musi także dbać o odpowiednie warunki pracy.

Kwestie prawne

Zdarza się tak, że właściciel przedsiębiorstwa mierzy się z licznymi problemami natury prawnej. Może to wynikać z różnych czynników, na przykład niewywiązania się pracownika z obowiązków czy nieprzestrzeganie zakazu konkurencji. W takich, ale także w wielu innych podobnych sytuacjach, konieczna może okazać się pomoc prawna. Najlepiej jest wtedy skorzystać z pomocy osoby odpowiednio wykwalifikowanej, tzn. z pomocy radcy prawnego czy adwokata. Pozwoli to przeprowadzić wszelkie działania w sposób zgodny z prawem, a także zaoszczędzić nerwów pracodawcy. Jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiednią pomoc prawną i gdzie swoje usługi oferuje adwokat Bydgoszcz jest jednym z miast, gdzie otrzymasz profesjonalne usługi.

Inne usługi zewnętrzne

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie specjalistów od wszystkiego jest niemożliwe. Warto w takiej sytuacji korzystać z pomocy ekspertów w danych dziedzinach. Tak, jak wyżej wskazano pomoc prawną od adwokatów, podobnie należy zwracać się o wsparcie do innych specjalistów. Przykładem mogą być tłumaczenia. W zależności od tego, czym dane przedsiębiorstwo się zajmuje, właściciel może korzystać z usług różnych biur tłumaczeń. Chodzi na przykład o tłumaczenia medyczne, finansowe czy prawnicze.

Zdjęcie główne: Christina Morillo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Dowiedz się, dlaczego ważność ubezpieczenia OC jest tak znacząca
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby poszkodowane na skutek […]
Rozrusznik serca – kiedy i po co?
Rozrusznik serca – kiedy i po co?
Serce posiada swój własny układ bodźcotwórczy, dzięki któremu samo może się kurczyć. Zdarza się jednak, że w wyniku patologii zachodzących w organizmie, układ ten nie działa należycie i konieczne jest wszczepienie układu stymulującego, który przejmie funkcje węzła zatokowego.
Pomysły na firmowe prezenty
Pomysły na firmowe prezenty
Szukasz pomysłu na prezent firmowy? Zobacz, co możesz podarować swoim współpracownikom i kontrahentom.
Ostatnie wpisy