Polecamy
Czym jest phishing i jak go uniknąć?
Biznes i finanse

Czym jest phishing i jak go uniknąć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wykradanie danych za pośrednictwem wysyłanych, sfałszowanych e-maili oraz stron internetowych to jeden z wielu problemów XXI wieku. Co zatem powinieneś wiedzieć na temat cyberbezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnego ryzyka? Sprawdźmy. 

Prawdopodobnie każdy spotkał się w swoim życiu chociaż raz z cyberatakiem, a właściwie z phishingiem. Celem takiego działania jest wprowadzenie w błąd użytkownika, co do autentyczności wiadomości, a tym samym skłonienie do realizacji określonych aktywności (uiszczenia koniecznej opłaty bądź potwierdzenia płatności). Dowiedz się, co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat zjawisku phishingu. 

Phishing – co to takiego jest?

Phishing to nic innego, jak cyberatak, podczas którego cyberprzestępcy starają się wyłudzić od ofiary poufne dane. Przeznaczeniem takiego działania w sieci jest m.in. kradzież numerów kart kredytowych, loginów do serwisów internetowych, a także innych wrażliwych informacji. 

Rodzaje phishingu 

Ataki phishingowe skierowane są zarówno do przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Przyjmują różną formę, najczęściej prowadząc do kliknięcia zaimplementowanego linku, wykonania przelewu czy opłacenia należności. Wśród kampanii phishingowych na uwagę zasługują ich dwa rodzaje: 

  • wyłudzanie istotnych danych osobowych –  w wysłanej wiadomości znajdują się informacje, mające skłonić osobę, która padła ofiarą ataku do przekazania wrażliwych danych (loginu czy hasła) do np. bankowości. Na pierwszy rzut nie wzbudza ona podejrzeń, jednak po bliższym zapoznaniu się z informacjami o nadawcy, dostrzec można nietypowo skonstruowane adresy, które nie są tożsame z bankowymi; 
  • złośliwy kod w załączniku –  kolejnym z typowych dla hakerów działaniem jest zamieszczenie w załączniku pliku, do złudzenia przypominające dokument Microsoft Office lub inny plik. 

Co zrobić, by nie paść ofiarą ataku phishingowego? 

Lepiej zapobiegać niż leczyć –  to przysłowie można przełożyć również na grunt Internetu. Zaleca się podchodzenie do otrzymywanych wiadomości z dużą dozą ostrożności. Cyberprzestępcy mają w zwyczaju podszywać się pod inne osoby na takich kanałach społecznościowych, jak LinkedIn, Facebook czy Instagram. Jeżeli zauważysz, że ktoś oznaczył cię na zdjęciu czy zaprosił do znajomych, a następnie wysłał wiadomość, to weź pod uwagę wszystkie okoliczności tego typu zachowań. 

Miej się na baczności w przypadku otrzymywania maili phishingowych o następujących tematach: 

  • nieskuteczna próba dostarczenia przesyłki, 
  • potwierdzenie usunięcia konta mailowego, 
  • “otrzymałeś nową wiadomość”. 

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o bezpieczeństwie w sieci? Zajrzyj na https://instytutcyber.pl/ i chroń swoje dane, jak należy!

Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Środki higieny dla stomatologów
Środki higieny dla stomatologów
Placówki medyczne, w tym gabinety stomatologiczne, charakteryzują się wyspecjalizowanym wyposażeniem. Dotyczy to nie tylko sprzętu medycznego, ale także środków ochrony i higieny osobistej. Dowiedz się, jakie powinny znaleźć się w każdym gabinecie dentystycznym.
Jak odkrywać nowe kulinarne smaki?
Jak odkrywać nowe kulinarne smaki?
Odkrywanie nowych smaków oraz poszerzanie kulinarnych horyzontów to bez wątpienia coś, na co powinien zdecydować się każdy z nas. Dowiedz się, jak możesz rozpocząć swoją przygodę w kuchni, aby jedzenie nigdy nie było nudne.
Poradnik użytkowania wyłączników nożnych w automatyce przemysłowej
Poradnik użytkowania wyłączników nożnych w automatyce przemysłowej
Odkryj wskazówki dotyczące efektywnego korzystania z wyłączników nożnych w automatyce przemysłowej, jak zwiększyć efektywność produkcji i bezpieczeństwo pracowników.
Ostatnie wpisy