Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Serce posiada swój własny układ bodźcotwórczy, dzięki któremu samo może się kurczyć. Zdarza się jednak, że w wyniku patologii zachodzących w organizmie, układ ten nie działa należycie i konieczne jest wszczepienie układu stymulującego, który przejmie funkcje węzła zatokowego.
Rozrusznikiem, określa się niewielkie elektroniczne urządzenie, zasilane bateriami. Jego zadaniem jest kontrolowanie pracy serca, a jeśli zajdzie potrzeba to wytworzenie i przewiedzenie impulsu elektrycznego, aby serce mogło się rytmicznie kurczyć. Bateria rozrusznika, pozwala na 5-15 lat jego pracy. Pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem, regularnie zgłaszają się na kontrole mające na celu poprawność funkcjonowania wszczepionego urządzenia. Rozruszniki nie tylko poprawiają komfort życia pacjentów, ale mogą również uchronić przed zgonem.
Pierwszy pacjent z wszczepionym stymulatorem, przeżył ponad 43 lata od momentu pierwszej implantacji.
Rozruszniki wszczepia się pacjentom z zaburzeniami rytmu serca, u których inne formy leczenia nie przynoszą efektów. Stymulacja może być:
Jest to rozwiązanie stosowane u pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia np. w sytuacji ciężkiej bradykardii będącej wynikiem zawału serca. Innym wskazaniem jest zabezpieczenie pacjentów oczekujących na wszczepienie stałego stymulatora.
Wskazaniami są tutaj między innymi: blok przedsionkowo-komorowy (AV) III stopnia z zasłabnięciami i utratami przytomności w wywiadzie, lub z czynnością komór serca poniżej 40/min. Blok AV II i III stopnia po ablacji węzła AV lub będący następstwem chorób nerwowo-mięśniowych. Blok AV stopnia II jeśli przebiega z objawową bradykardią. Wskazaniami są również blok dwu- lub trójwiązkowy z utratą przytomności w wywiadzie, a także: zespół chorego węzła zatokowego, złośliwy zespół wazowagalny czy zespół zatoki szyjnej.
Tak. Chociaż są one dość niespecyficzne to ich pojawienie powinno skłonić do podjęcia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zaliczymy tu:
Szczególnie przydatnym badaniem jest tutaj Holter EKG, dzięki któremu możemy otrzymać informację na temat rodzaju i źródła zaburzeń rytmu serca. Badanie to łatwo i szybko, a przede wszystkim bez kolejki zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.
Tak, jest to zabieg prowadzony w znieczuleniu miejscowym, poprzedzony badaniami, a w razie potrzeby konsultacjami z innymi specjalistami.
Sam zabieg rzadko powoduje powikłania, niemiej jednak możliwe jest ich wystąpienie. Zaliczymy tu: zakażenie, krwiak, zakrzepicę żylną czy odmę podskórną.
Istotne jest aby pacjenci starali się zmienić swoje nawyki. Porzucenie używek, zdrowa i zbilansowana dieta mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na przeprowadzenie zabiegu, ale i na dalszą rekonwalescencję.
Rezonans magnetyczny, ze względu na emitowane pole magnetyczne może zakłócać a nawet i zatrzymać pracę stymulatora. Dlatego, jeśli to możliwe powinno się wykonywać inne badania obrazowe. Jeśli jednak badanie MR jest konieczne, przed jego wykonaniem konieczne może być przeprogramowanie (podobnie jest w przypadku pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu litotrypsji).
Informacja o wszczepionym rozruszniku jest bardzo ważna dla personelu medycznego, dlatego pacjenci powinni nosić ze sobą kartę z informacją na ten temat. Świetnie sprawdzą się również bransoletki z taką informacją.Po więcej cennych informacji na temat chorób układu sercowo-naczyniowego, dbania o serce, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: Olaf/pixabay.com