Polecamy
Czym jest CNC?
Dom i ogród

Czym jest CNC?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

CNC, czyli Computerized Numerical Control(Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych) to zaawansowany układ sterowania, na który składa się przede wszystkim mikrokomputer gotowy do interaktywnego zaprogramowania. W praktyce CNC wykorzystywane jest do obróbki materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo – mogą to być na przykład frezarki albo tokarki.

Jak przebiega CNC?

Proces z wykorzystaniem CNC będzie różnił się w zależności od używanego sprzętu. Zasadniczo jednak można wyróżnić kilka faz, które wystąpią niezależnie od charakterystyki ostatecznego produktu. Pierwszą z nich jest CAD, czyli Projektowanie Wspomagane Komputerowo. To etap, podczas którego maszyna dostaje instrukcje dotyczące parametrów planowanego efektu. Następnie dochodzi do CAM, czyli Komputerowego Wspomagania Wytwarzania. Podcza CAM projekt z fazy CAD zostaje przetworzony na plan sterowania. CNC to właściwe wykonanie, które jest ostatnim etapem procesu. Podczas CNC mikrokomputer nadzoruje pracę maszyny, która przeprowadza na przykład wycinanie laserowe. Dzięki zaawansowanej technologii, operator może kontrolować fazę i przerwać pracę w dowolnym momencie, a maszyna „komunikuje się” z nim za pomocą interfejsu.

Rodzaje układów sterowania

Istnieje kilka rodzajów układów sterowania, które można wykorzystać podczas CNC. Nie są one zależne od materiału, dzięki czemu możliwa jest zarówno obróbka metali, jak i innych tworzyw. Pierwszym z rodzajów sterowania jest sterowanie punktowe, które polega na pozycjonowaniu narzędzi w konkretnym położeniu w stosunku do obrabianego przedmiotu. Jest to jednocześnie najprostszy rodzaj CNC. Innym układem sterowania jest sterowanie odcinkowe, które realizuje ruchy robocze. W praktyce oznacza to, że dane narzędzie jest przemieszczane zgodnie z zadanym posuwem, po równoległych torach ustalonych na osi współrzędnych.Ostatnim rodzajem jest sterowanie kształtowe, czyli ciągłe. Za jego pomocą można zrealizować dowolny ruch (na przykład skos lub łuk), co prowadzi do wykonania pełnego zakresu bryły.

Jak CNC przekłada się na jakość produktów?

CNC ma wiele zalet. Na przykład toczenie CNC, które jest jedną z metod skrawania, znacząco przyspiesza wykonywaną pracę i dodaje jej precyzji. W czasach, w których dochodzi do produkcji i sprzedaży ogromnej ilości produktów i części, zautomatyzowanie, przyspieszenie i ujednolicenie problemów jest niemożliwą do przecenienia pomocą. Efekt końcowy pracy jest zgodny z parametrami ustawionymi na mikrokomputerze układu sterowania, a więc powtarzalny i możliwy do odtworzenia w każdym miejscu na Ziemi. W dodatku zastosowanie CNC redukuje zagrożenie dla pracowników i ilość osób zaangażowanych w prace fizyczne, co sprzyja przebranżowieniu społeczeństwa i propagowaniu rozwoju zawodów kreatywnych, z jednoczesnym polepszeniem się jakości produkowanych przedmiotów. 

Fot.: Daniel Smyth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia służące do nowoczesnego mrożenia żywności
Urządzenia służące do nowoczesnego mrożenia żywności
Przedstawiamy urządzenia, które przydadzą się do profesjonalnego mrożenia żywności. Zobacz najnowsze rozwiązania.
Przydatne i efektowne wyposażenie kuchenne
Przydatne i efektowne wyposażenie kuchenne
Podpowiadamy, jakie akcesoria i gadżety warto wybrać do kuchni.
Co ułatwi automatyzację przemysłu?
Co ułatwi automatyzację przemysłu?
Automatyzacja, innowacje, robotyzacja… Jak odnaleźć się w czasach, w których żyjesz i prowadzisz firmę? Sprawdź panujące w branży trendy i postaw na wydajność, precyzję i jakość!
Ostatnie wpisy