Polecamy
Roboty sprzątające – w czym mogą Ci pomóc?
Dom i ogród

Roboty sprzątające – w czym mogą Ci pomóc?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Roboty sprzątające są jednymi z innowacyjnych urządzeń, które mają ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Jak mogą pomóc nam w utrzymaniu porządku? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Sprawdź poniższe wskazówki!

Innowacyjne rozwiązania pozwalają nie tylko unowocześnić nasz dom, lecz także umożliwiają zaoszczędzenie czasu, regularnie traconego na przykład na sprzątaniu. Wśród inteligentnych urządzeń warto zwrócić uwagę na roboty sprzątające, które z powodzeniem zastępują klasyczne odkurzacze. Mogą również pełnić funkcję mopa bądź myjki do okien. Od tradycyjnych sprzętów odróżnia je obecność automatycznego systemu z oprogramowaniem i czujnikami, dzięki którym są w stanie samodzielnie sprzątać i omijać przeszkody, uprzednio zapoznawszy się z terenem i zaplanowawszy trasę.

Jak działa robot sprzątający?

Roboty sprzątające są bardzo intuicyjne w obsłudze. Jak wspomniano powyżej, pozwalają zaoszczędzić czas, nawet kilka godzin tygodniowo. Nie musimy się też martwić, że robot nie poradzi sobie z trudno dostępnymi zakamarkami. Dzięki wbudowanym czujnikom, na przykład przeszkód, schodów, przeciążenia, odległości czy wkręcania się frędzli i przewodów, sprzęt samodzielnie ominie przeszkody i dotrze tam, gdzie powinien.

Roboty sprzątające można podzielić na:

  • odkurzające – służą do sprzątania tylko na sucho,
  • mopujące – umożliwiają mycie podłóg,
  • odkurzająco-mopujące (hybrydowe) – pozwalają na zastosowaniu obu powyższych czynności podczas jednego sprzątania.

Nowoczesne roboty wyczyszczą wszelkiego rodzaju panele, parkiety, dywany, chodniki, płytki ceramiczne, a nawet szyby czy powierzchnie szklane. Skutecznie usuwają kurz, piasek, okruchy i inne zanieczyszczenia.

Automatyczne odkurzacze możemy zaprogramować. Najprostsze urządzenia same wyznaczają sobie ścieżki. Wśród popularnych trybów pracy robota wyróżnia się następujące trasy:

  • od ściany do ściany – urządzenie porusza się od jednej ściany do przeciwległej,
  • punktowe – urządzenie porusza się spiralnie. Ten tryb sprawdza się między innymi podczas sprzątania jednego pomieszczenia,
  • typu zygzak – urządzenie porusza się w kształcie litery S.

W zaawansowanych robotach mamy możliwość dokładnego zaplanowania harmonogramu jego pracy. Możemy ustalić konkretną godzinę sprzątania, umieścić w nim plan mieszkania, wyznaczyć strefy sprzątania, skierować odkurzacz w konkretne miejsce, gdy coś się rozsypie, czy ustawić wirtualne ściany i linie, poza które robot nie będzie mógł wyjechać.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu robota sprzątającego?

Przed zakupem urządzenia sprawdźmy jego parametry. Dobierzmy je do własnych potrzeb i metrażu mieszkania. Co należy wziąć pod uwagę?

Moc silnika

Moc silnika jest wyrażana w woltach. Ten parametr określa prędkość i siłę pracy szczotek oraz systemu ssącego. Im wyższa wartość, tym efektywniejsza praca urządzenia.

Czas pracy

Czas pracy automatycznego robota na jednym naładowaniu akumulatora dobierzmy do wielkości domu. W przeciętnym mieszkaniu może wystarczyć urządzenie, które po naładowaniu pracuje przez godzinę. W przypadku większych domostw wybierzmy sprzęt o dłuższym czasie pracy, aby nie musieć go ładować w trakcie sprzątania.

Czujniki

Roboty sprzątające mogą różnić się pomiędzy sobą zastosowanymi technologiami i dodatkowymi funkcjami. Zastanówmy się, na jakich udogodnieniach nam zależy. Możemy na przykład wybrać urządzenie z czujnikiem akustycznym, który wykrywa niepożądane aktywności, lub zbliżeniowym, pozwalającym uniknąć kolizji z przeszkodami.

Zdj. główne: ed_rsnhr/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie prezenty kupić pracownikom na święta?
Jakie prezenty kupić pracownikom na święta?
Chcesz, żeby w Twojej firmie zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera? Sprawdź, jak obdarować swoich pracowników. Spraw, by ludzie, których zatrudniasz, poczuli się ważni i docenieni.
Jaką elektronikę zabrać w podróż?
Jaką elektronikę zabrać w podróż?
Sezon wakacyjnych wyjazdów i urlopów można powoli uznać za otwarty. W związku z tym już niedługo przyjdzie czas na spakowanie walizki na podróż. Podpowiadamy, jakie urządzenia elektroniczne będą przydatne na wakacjach.
Czym charakteryzuje się sprzęt Apple
Czym charakteryzuje się sprzęt Apple
Poznaj najnowsze sprzęty od Apple oraz dowiedz się, czym charakteryzuje się firma!
Ostatnie wpisy