Artykuł sponsorowany
Obecnie bardzo wiele firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Osoby samozatrudnione również muszą pracować z domu i znaleźć w swojej prywatnej przestrzeni miejsce do wypełniania obowiązków służbowych. Aranżacja domowego biura ma wpływ na Twoją produktywność, komfort pracy i zdrowie, między innymi kręgosłupa. Zobacz, jak możesz stworzyć we własnym domu idealne biuro do pracy zdalnej.
Większość obowiązków, w przypadku pracy zdalnej, wykonuje się przy komputerze. Siedzenie na kanapie lub w łóżku z laptopem na kolanach to rozwiązanie, które sprawdza się przez pierwszy tydzień, a w następnych dniach ból kręgosłupa nakazuje znaleźć inny sposób. Przy urządzaniu domowej przestrzeni do pracy najważniejsze są biurko oraz fotel. W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, mieszkające w dużych domach lub mieszkaniach, z kolei najgorzej mają mieszkańcy kawalerek. Domowe biuro nie powinno znajdować się w sypialni czy salonie, ponieważ nie brakuje tam rozpraszających bodźców, a dodatkowo łączenie stref pracy i relaksu działa bardzo niekorzystnie na psychikę. Jeśli masz możliwość, najlepiej jest znaleźć wolne miejsce poza tymi pokojami i tam postawić biurko oraz ergonomiczny fotel.
W mniejszym mieszkaniu, jeśli nie zmieścisz na przestrzeni nowych mebli, postaraj się przy stole, gdzie pracujesz stworzyć sobie warunki do pracy, ale zaraz po jej zakończeniu, zawsze sprzątaj rzeczy kojarzące się z pracą i odkładaj na inne miejsce. Nie warto jednak rezygnować z odpowiedniego fotela, który zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie na rzecz krzesła z jadalni. Taki fotel pozwala na równomierne rozłożenie napięcia po ciele, dzięki czemu mięśnie nie napinają się za mocno i nie powodują dolegliwości bólowych. Ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze to inwestycja w swoje zdrowie.
W domu zawsze znajdą się rzeczy, które w godzinach pracy trzeba zrobić “w międzyczasie”. Żeby móc wykonywać bez przeszkód swoje obowiązki, należy znaleźć sposób na zablokowanie bodźców i skupienie uwagi. Bardzo pomocne mogą być słuchawki, które wygłuszają hałas i tym samym poprawiają jakość pracy. Podobną funkcję mogą spełniać zatyczki do uszu, jeśli nie lubisz podczas pracy słuchać muzyki lub przeszkadza Ci ona w skupieniu. Dla osób pracujących przy oknie bardzo przydatne mogą okazać się rolety w kasecie płaskiej. Dzięki nim zasłonisz widoki zza okna oraz oślepiające i utrudniające pracę promienie słońca. Dodatkowo, dzięki temu, że rolety są zablokowane w kasecie i utrzymane blisko okna, nie będą one przeszkadzać w pracy przy biurku. Tradycyjne rolety zwisają często nad biurkiem ustawionym przy oknie, przez co utrudniają zaaranżowanie przestrzeni do pracy.
Osoby, które w pracy muszą wykonywać projekty, rysować i kreślić plany na papierze, szczególnie potrzebują dobrego oświetlenia, aby dokładnie widzieć każdy szczegół swojego dzieła. Porządna lampa biurkowa ustawiona w odpowiednim miejscu sprawi, że praca będzie o wiele przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Lampka na biurku powinna stać po stronie przeciwnej do Twojej dominującej ręki, którą posługujesz się do pisania czy rysowania. Dzięki temu podczas pracy dłoń nie będzie rzucać cienia i cała przestrzeń do pracy będzie równomiernie oświetlona.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay