Artykuł sponsorowany
Samoocena to ocena własnych cech, umiejętności i osiągnięć, która ma istotny wpływ na nasze podejście do siebie i do świata. Wzmacnianie swojej samooceny polega na uświadamianiu sobie swoich mocnych stron i osiągnięć oraz na zwiększaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Brzmi to jak coś prostego, ale niestety, wcale takie nie jest.
Samoocena wynika między innymi z tego, w jakiej jesteś kondycji. Bardzo często skutecznym sposobem na zadbanie o nią, jest zatroszczenie się w pierwszej kolejności o zdrowie fizyczne i psychiczne. Raz do roku warto umówić się na badania kontrolne i sprawdzić, czy wszystko w porządku, a w organizmie nie toczy się żaden proces zapalny lub chorobowy. Istotne jest również wprowadzenie do życia codziennych rutyn, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowia fizycznego – między innymi regularnego uprawiania sportu i zdrowej, zbilansowanej diety. Kluczową kwestią może okazać się również zrezygnowanie ze szkodliwych dla Twojego zdrowia używek, w czym pomocne mogą okazać się ośrodki uzależnień. Z kolei zdrowie psychiczne możesz wzmocnić dzięki regularnemu kontaktowi z psychologiem, dbaniu o swoje zdrowie emocjonalne poprzez medytację, praktyki religijne lub rozmowy z bliskimi. Czasami pomocne mogą okazać się również grupy wsparcia lub szkolenia, takie jak te dostępne na stronie https://mentalspecialforces.pl/. Ważne jest przede wszystkim odnalezienie sposobu, który będzie skuteczny dla Ciebie.
Ważnym elementem dbania o samoocenę jest również cenienie swojego czasu, potrzeb i umiejętności. W zawiązku z tym istotne jest, aby nauczyć się odmawiać. Czasami mówienie „nie” sprawia trudności nawet osobom o wysokiej samoocenie – nie chcemy zawodzić bliskich i ważnych dla nas osób, nie lubimy odmawiać autorytetom. Należy jednak złapać balans, jeśli chodzi o spełnianie próśb inych osób. Nie daj się nadmiernie obciążać obowiązkami i zobowiązaniami, które nie są dla Ciebie ważne lub przekraczają Twoje możliwości. Ceń swój czas i potrzeby. Odmawiaj, jeśli wiesz, że musisz lub chcesz skupić się na rzeczach, które są Twoimi priorytetami. Kiedy ktoś prosi Cię o wykonanie za niego jakiegoś zadania, zastanów się, czy jest do dla Ciebie istotne? Czy Cię rozwinie? Czy masz na to czas i niezbędne kompetencje? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz sobie „nie”, postaraj się grzecznie, ale stanowczo odmówić osobie, która prosi Cię o wykonanie zadania. Czasami trudno samemu nauczyć się takiej przedsiębiorczości i umiejętności oceny sytuacji – wtedy pomocne mogą okazać się warsztaty dla kobiet i mężczyzn dedykowane osobom w podobnej sytuacji.
Nieodłącznym elementem wysokiej samooceny jest rozwój. Jeśli będziesz mieć świadomość, że się zmieniasz i rozwijasz, zyskujesz nowe umiejętności stajesz się lepszą wersją Ciebie, Twoja samoocena również będzie rosnąć. Najlepiej znajdź dla siebie przestrzeń (około dwóch godzin powinno Ci wystarczyć) i postaraj się znaleźć dla siebie cele, które chcesz zrealizować. Możesz w tym celu rozważyć osobno każdy obszar Twojego życia (na przykład związek, rodzinę, wiarę, zdrowie, rozrywkę, pracę, dom) i postarać się znaleźć jedną rzecz, którą chciałbyś osiągnąć. Pamiętaj o tym, by cele były sprecyzowane, ograniczone czasowo, możliwe do wykonania i ambitne (nie powinny być tym, co i tak już robisz). Postaraj się jednak nie być dla siebie zbyt wymagającym i surowym! Dobrze będzie zacząć od niewielkiej liczby celów i nie oczekiwać, że osiągniesz je natychmiast. Naucz się doceniać małe kroki, a to z pewnością poprawi Twoją samoocenę.
Fot.: LinkedIn Sales Solutions/unsplash.com