Polecamy
Jak działa recepta online?
Inne

Jak działa recepta online?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie masz czasu umówić się do lekarza, choroba nie pozwala Ci wyjść z domu na wizytę, a pilnie potrzebujesz leków? E-recepta online to idealne rozwiązanie w takich sytuacjach, a także po prostu wygodna opcja w wielu innych przypadkach. Dowiedz się, jak działa recepta online, kto może ją wystawić i jak ją otrzymać.

E-recepta – co to jest?

Przede wszystkim warto podkreślić, że e-recepta online w bardzo niewielkim stopniu różni się od tradycyjnej recepty, wydawanej w gabinecie przez lekarza. To w zasadzie ten sam dokument, jednak dostępny w wersji elektronicznej. Dzięki temu proces otrzymania recepty jest znacznie ułatwiony z perspektywy pacjenta, z kolei farmaceuci mogą szybciej wydawać leki.

Każda e-recepta, podobnie jak jej papierowy odpowiednik, ma przypisany konkretny kod. Po wprowadzeniu go w systemie pojawiają się wszystkie niezbędne informacje o leku przypisanym dla danego pacjenta. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest fakt, że recepty online nie da się zgubić – wszystkie informacje są zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta. Co więcej, przy wykorzystaniu portali takich jak https://receptomat.pl/ można opcjonalnie otrzymać kod e-recepty w wiadomości SMS, dzięki czemu kupowanie leków będzie jeszcze wygodniejsze.

Kto może wystawić e-receptę i jak ją otrzymać?

Recepta online może zostać wystawiona przez lekarza ogólnego bądź o konkretnej specjalizacji, a także przez pielęgniarki czy położne – dokładnie tak, jak w przypadku zwykłych recept. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak zagrożenie życia pacjenta, prawo do tego ma także farmaceuta. Co więcej, e-receptę na leki przyjmowane przewlekle można otrzymać od pracownika apteki również wtedy, gdy w danym momencie nie ma możliwości kontaktu z lekarzem.

Otrzymanie e-recepty jest bardzo łatwe i szybkie. W tym celu można skorzystać między innymi z Internetowego Konta Pacjenta, jednak nie jest to jedyna opcja. Ze względu na dodatkowe funkcje odpowiednim rozwiązaniem dla wielu osób będzie skorzystanie z zewnętrznych portali, takich jak wspomniany już Receptomat. Na tego typu stronach znajdziemy liczne kategorie leków wystawianych na receptę wraz z prostym formularzem, który zawiera najważniejsze pytania na temat stanu zdrowia danej osoby. W praktyce równa się on wywiadowi w gabinecie lekarskim – rutynowe pytania w ankiecie odpowiadają tym, które można usłyszeć podczas stacjonarnej konsultacji medycznej. Wypełniony kwestionariusz jest następnie weryfikowany przez lekarza, a już po kilku minutach można otrzymać wiadomość SMS zawierającą kod recepty. Inną metodą na uzyskanie e-recepty jest rozmowa telefoniczna bądź wideo ze stosownym lekarzem.

Jak skorzystać z e-recepty w aptece?

Zatwierdzona przez lekarza recepta online powinna się pojawić na Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie wiadomości SMS z kodem. Przy wydawaniu leku w aptece należy podać właśnie ten kod wraz ze swoim numerem PESEL. Farmaceuta następnie wpisuje otrzymane dane w system, by uzyskać informacje o wystawionej recepcie i sprzedać lek pacjentowi.

Fot.: National Cancer Institute/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
Gdzie jest potrzebna certyfikacja?
W miejscu pracy, przy produkcji artykułów spożywczych? W jakich branżach wymagane są certyfikaty. Co musisz o nich wiedzieć?
Peptydy a retinol: jak łączyć te składniki w codziennej rutynie pielęgnacyjnej?
Peptydy a retinol: jak łączyć te składniki w codziennej rutynie pielęgnacyjnej?
Dowiedz się, jak wprowadzić je do swojej pielęgnacji.
Nowoczesne oprogramowania dla firm
Nowoczesne oprogramowania dla firm
Szukasz innowacji, które na dobre odmienią oblicze Twojej firmy i pozwolą Ci zwiększyć efektywność Twoich działań? Postaw na rozwiązania zgodne z duchem czasu. Zwiększaj swoje rynkowe szanse dzięki odpowiadaniu na potrzeby współczesnego świata!
Ostatnie wpisy