Artykuł sponsorowany
Druk 3D to opcja, która otwiera wiele nowych możliwości. W jakich sytuacjach możemy jednak korzystać z pełni jego dobrodziejstwa?
Technologia i jej rozwój może nas obecnie naprawdę mocno zaskakiwać. Mimo że druk 3D nie jest na rynku już taką nowością, kreacje, jakie można z jego pomocą przygotowywać, nadal jednak mogą bez wątpienia budzić spory podziw i wywoływać wrażenie. Z poziomu komputera możemy bowiem zaprojektować dowolny przedmiot, który następnie zostanie de facto przeniesiony do rzeczywistości. Zastanawialiście się jednak w jakich przypadkach druk 3D może się tak naprawdę przydać i jak właściwie się go wykonuje? Właśnie ten temat poruszymy w poniższym tekście!
Możliwości drukarek 3D, na przykład te dostępne na stronie https://aemca.pl/110-drukarki-3d-w-technologii-sla-lfs, zdecydowanie mogą imponować. Na jakiej zasadzie jednak te urządzenia właściwie działają i jakie technologie wykorzystują do wykonywania bardzo dokładnych, skomplikowanych działań?
By powiedzieć o działaniu drukarki 3D, nie można pominąć samego etapu projektowania kształtu, który ma następnie zostać wydrukowany w przestrzeni. W pierwszej kolejności bowiem konieczne jest stworzenie modelu w trójwymiarze, na którym drukarka będzie operować. Możemy znaleźć gotowe pliki z konkretnymi kształtami, jak również od zera przygotować swój własny, co oczywiście będzie o wiele bardziej czasochłonne. Taki plik musi jeszcze zostać „pokrojony” – piksel po pikselu model jest dzielony w taki sposób, by drukarka mogła go przetworzyć i zacząć na nim pracować.
Drukarka nakłada bowiem substancję, która została do niej zastosowana, warstwami. Dany materiał topiony jest w dyszy, a następnie rozprowadzany w odpowiedni sposób przez głowicę. Proces ten jest czasochłonny, lecz gwarantuje świetną dokładność i genialny efekt końcowy.
Istnieje naprawdę wiele branż, które bardzo mocno czerpią z możliwości druku 3D. Oczywiście na pierwszy ogień wypada wspomnieć o przemyśle czy architekturze, gdzie taka forma druku pomaga w tworzeniu prototypów czy małych elementów z niewyobrażalną dokładnością. Powiedzieć należy również o stomatologii, bowiem drukarki 3D mogą być świetne do wykonywania prototypów protez. Warto również wspomnieć o tworzeniu elementów do gier planszowych, pamiątek, w przemyśle muzealnym, a także w cukiernictwie. Coraz częściej możemy na przykład spotkać się z tworzeniem interesujących wzorów z wykorzystaniem drukarki 3D i… czekolady.
Kupno swojej własnej drukarki 3D otwiera ogrom nowych możliwości, które zdecydowanie mogą kusić. Nadal jednak jest to wydatek rzędu kilku, a częściej nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jednak będziemy z takiego urządzenia korzystać często, być może taka inwestycja będzie dobrym pomysłem. W przeciwnym wypadku lepiej jednak powierzyć wydrukowanie konkretnego projektu profesjonalistom w odpowiednim centrum druku.
Fot.: Gavin Allanwood/unsplash.com