Polecamy
Na czym polega witarianizm?
Rozwój osobisty

Na czym polega witarianizm?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta witariańska to jeden z trendów żywieniowych ostatnich lat, który powstał w wyniku rosnącej popularności tematyki zdrowego odżywiania i dbania o wygląd. Pomimo pewnych oczywistych zalet witarianizm wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji. Sprawdźmy więc, na czym polega i jakie niesie korzyści.

Co jedzą witarianie?

Idea witarianizmu opiera się na fakcie, iż surowa żywność zawiera wszystkie niezbędne enzymy, których organizm potrzebuje do trawienia tych pokarmów. Enzymy te są niszczone już w 48 stopniach, a organizm musi je sam syntetyzować, co dodatkowo obciąża go i jest szkodliwe dla zdrowia. W praktyce oznacza to, że witarianie nie jedzą produktów przetworzonych i poddanych obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Jednak sporym uproszczeniem jest powiedzenie, że spożywają jedynie surową żywność, gdyż witarianizm ma kilka odmian – mniej lub bardziej radykalnych:

  • wszystkożerny witarianizm – dieta obejmuje całą żywność, nawet mięso, owoce morza i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, ale tylko w postaci surowej, suszonej lub wędzonej;
  • wegetariański witarianizm – mięso i ryby są całkowicie wyłączone z diety, ale dozwolone są produkty mleczne, jajka, miód itp.;
  • wegański witarianizm – dieta, która dopuszcza wyłącznie spożywanie surowych produktów roślinnych.

Oprócz tego wyróżnić można:

  • frutarianizm – spożywanie jedynie surowych owoców;
  • juicetarianizm – spożywanie jedzenia tylko w postaci soków;
  • sproutarianizm – spożywanie tylko kiełków roślinnych.

Witarianie bardzo często swoją dietę uzupełniają olejami, a także ziołami i grzybami.

Zalety witarianizmu

Zwolennicy witarianizmu przekonują, że zbliża on człowieka do natury i jednocześnie daje mu lepsze zdrowie i więcej energii. Uważają także, że w produktach przetwarzanych w temperaturach powyżej 45 stopni nie pozostają żadne użyteczne substancje. Wśród zalet jedzenia surowej żywności wskazują:

  • detoksykację organizmu – człowiek czuje się lekki i pełen wigoru dzięki usunięciu toksyn i oczyszczeniu jelit;
  • pozyskiwanie enzymów i większej ilości błonnika z żywności;
  • zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, artretyzmowi, artrozie;
  • poprawę jakości skóry, włosów i paznokci;
  • prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Co więcej, dieta oparta na surowej żywności pozwala w bardzo krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zagrożenia związane z dietą witariańską

Decydując się na przejście na witarianizm, musisz wiedzieć, że często powoduje niedobory witamin i minerałów. Jeśli dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, to jest to prosta droga do osłabienia organizmu, w efekcie czego mogą pojawić się takie dolegliwości, jak drętwienie kończyn, ból głowy, przewlekła niestrawność. Warto też wiedzieć, że na początku witarianizm może wywoływać agresję, ponieważ wyłączając z diety zboża i produkty zbożowe, odbierasz organizmowi źródło witaminy B, która jest odpowiedzialna za układ nerwowy i stan psychiczny.

Zalecenia dla początkujących

Każdy organizm jest inny, więc dla niektórych ludzi dieta witariańska może nie być wskazana. Najważniejsze, aby nie zapominać, że powinna być zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość białek i węglowodanów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby mikroflora jelitowa przystosowała się do nowej diety, warto stopniowo zwiększać błonnik, czyli jeść więcej owoców i warzyw. Pamiętaj jednak, że każda dieta źle wprowadzona może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego zanim przejdziesz na witarianizm, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem.

Zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywanie potencjału kreatywności poprzez programowanie
Odkrywanie potencjału kreatywności poprzez programowanie
Zanurz się w świecie programowania i odkryj, jak rozbudza ono kreatywność. Rozwijaj swoje umiejętności, wykorzystując programowanie do tworzenia niesamowitych rzeczy.
Urządzenia, których nie powinno zabraknąć w inteligentnym budynku
Urządzenia, których nie powinno zabraknąć w inteligentnym budynku
Cenisz sobie bezpieczeństwo i wygodę? Sprawdź, jakie inteligentne urządzenia przydadzą Ci się w domu.
Zarządzanie ryzykiem: Dlaczego warto posiadać tę umiejętność?
Zarządzanie ryzykiem: Dlaczego warto posiadać tę umiejętność?
Zarządzanie ryzykiem: kluczowa umiejętność dla organizacji. Identyfikuj, analizuj i minimalizuj zagrożenia, zdobywając przewagę konkurencyjną.
Ostatnie wpisy