Polecamy
Zakup używanego auta – co sprawdzić przed zakupem?
Lifestyle

Zakup używanego auta – co sprawdzić przed zakupem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Marzeniem każdego kierowcy jest posiadanie własnego auta. Nowe modele samochodów nie są jednak wydatkiem na kieszeń każdego, zwłaszcza młodego człowieka. Komisy samochodowe oraz portale aukcyjne to miejsca, gdzie najczęściej zaglądają osoby szukające dla siebie auta. Zobacz, co warto skontrolować przed zakupem używanego samochodu.   

Sprawdź, czy samochód jest powypadkowy 

Bardzo wiele samochodów z drugiej ręki przeszło jakiś wypadek i po naprawie trafiło do sprzedaży. Auto powypadkowe to nic złego, jednak przed jego zakupem warto sprawdzić, na ile stare uszkodzenia mają nadal wpływ na funkcjonowanie pojazdu. Przeciętny człowiek nie jest w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, czy auto brało udział w kolizji, zwłaszcza, jeśli zostało naprawione w profesjonalny sposób. Najłatwiejszym do sprawdzenia indykatorem wypadku w samochodzie są szyby. W wypadkach drogowych szyby w oknach tłuką się w drobny mak i trzeba je wymienić. Na każdej szybie nadrukowany jest rok produkcji, więc, jeżeli znasz rocznik kupowanego auta, a data na co najmniej dwóch lub więcej szybach się z nią nim pokrywa, prawdopodobnie samochód jest powypadkowy.   

Sprawdź dostępność części zamiennych   

Do większości młodych roczników samochodów z łatwością znajdziesz części zamienne. Na przykład France Auto dystrybuuje elementy do popularnych marek samochodów. Problem zaczyna się jednak, jeśli kupujesz wiekowe auto. Do pojazdów, które przestały być produkowane już jakiś czas temu, nie produkuje się także dodatkowych części. W momencie, kiedy któryś z elementów w takim samochodzie odmówi posłuszeństwa i będzie trzeba go wymienić, masz dwie możliwości.

Pierwsza to sprawdzenie miejsc, zajmujących się złomowaniem samochodów. Szrot lubelskie, poza kasacją aut, prowadzi także sprzedaż części używanych. Tam bardzo możliwe, że znajdziesz to, czego poszukujesz. Drugą opcją jest szukanie elementu na grupach i forach dla miłośników starych aut. W mediach społecznościowych możesz dołączyć do wielu grup, w których zbierają się ludzie zafascynowani motoryzacją. Ktoś w Polsce na pewno będzie miał część, która jest Ci potrzebna. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy jesteś w stanie poświęcić czas i energię na szukanie elementów do starego samochodu i, czy możesz sobie pozwolić na tak długą naprawę pojazdu. 

Sprawdź stan swojego portfela  

To rzecz, o której mało kto pamięta przy zakupie samochodu. Kiedy uzbierasz już potrzebną kwotę chcesz jak najszybciej wejść w posiadanie auta, ale zanim to zrobisz, zastanów się nad wszystkimi kosztami utrzymania pojazdu. Po pierwsze, auto trzeba przerejestrować, co wiąże się z opłatą w urzędzie. Regularne tankowanie, przeglądy, naprawy i myjnia to dodatkowe koszty, których nie da się uniknąć, jeśli posiada się własny samochód. Do tego dolicz jeszcze cenę obowiązkowego ubezpieczenia auta i okazuje się, że cena samochodu to nie tylko kilka tysięcy na zakup, lecz także średnia kwota około tysiąca złotych miesięcznie na jego utrzymanie.

Przed zakupem sprawdź średnie spalanie wybranego przez Ciebie modelu i oblicz, ile mniej więcej wyniesie Cię paliwo. Zobacz także kalkulator OC AC, aby dowiedzieć się, jakie koszty ubezpieczenia mogą wiązać się z posiadaniem samochodu. Dopiero po wnikliwym i sumiennym researchu podejmij ostateczną decyzję.

Zdj. główne: Robert Haverly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wizualizacje produktów 3D – jak wspomaga sprzedaż internetową?
Wizualizacje produktów 3D – jak wspomaga sprzedaż internetową?
Jakie korzyści przynoszą tego typu rozwiązania i jak wspomagają sprzedaż internetową? O tym dokładnie opowiemy w poniższym artykule.
Weekend majowy z partnerem – gdzie się wybrać?
Weekend majowy z partnerem – gdzie się wybrać?
Zastanawiasz się, gdzie spędzić majówkę ze swoim partnerem? Sprawdź nasze propozycje.
Kształtowanie umiejętności programowania jako klucz do osobistego rozwoju
Kształtowanie umiejętności programowania jako klucz do osobistego rozwoju
Odkryj, jak nauka programowania może stymulować rozwój osobisty oraz jakie korzyści wynikają z kształtowania tych umiejętności.
Ostatnie wpisy